Ξέσπασε με «κατοστάρα» στον ΠΑΟΚ και έδειξε έτοιμος για τη διαβολοβδομάδα ο Ολυμπιακός!

0

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με το εντυπωσιακό 100-70 του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ, και έδειξε πανέτοιμος για την διαβολοβδομάδα που ακολουθεί στην Ευρωλίγκα.

Την επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις πέτυχε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Κυριακής (26/03) στο ΣΕΦ, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση100-70 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League.

Στην επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο της ομάδας μετά από απουσία δύο αγώνων λόγω ίωσης, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, δείχνοντας έτοιμοι για τη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί και τα εντός έδρας παιχνίδια με Βιλερμπάν (29/03) και Παναθηναϊκό (31/03) για την Ευρωλίγκα.

Από τα τέλη της πρώτης περιόδου και έπειτα, οι Πειραιώτες επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, χωρίς να επιτρέψουν στον «Δικέφαλο του Βορρά» να απειλήσει, διατηρώντας παράλληλά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και με ένα επιμέρους σκορ 34-18 «εκτόξευσε» τη διαφορά, με αποτέλεσμα να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους στο 20-0 στο πρωτάθλημα.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Σλούκα, Λούντζη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ στην αρχική του πεντάδα, με τον ΠΑΟΚ να αρχίζει με τους Φράνκε, Ράιλι, Μαργαρίτη, Σαλούστρο και Ρένφρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά το ματς και προηγήθηκαν νωρίς με 5-0, προτού ο ΠΑΟΚ τρέξει ένα σερί 8-0 για την προσπέραση (5-8) στο 3’.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και ήρθε δια… χειρός Παπανικολάου, με τον αρχηγό των Πειραιωτών να πετυχαίνει δύο «κολλητά» τρίποντα για το 13-8 στο 5’. Στη συνέχεια, ο αγώνας μετατράπηκε σε… διαγωνισμό τριπόντων, καθώς στο τελευταίο τετράλεπτο σημειώθηκαν έξι τρίποντα, τρία για κάθε μία ομάδα (!).

Με τον Βεζένκοφ να κάνει «θραύση» με 13 πόντους, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 για το 30-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό, ο οποίος, βγάζοντας ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, σε συνδυασμό και με την αστοχία του ΠΑΟΚ, κράτησε τους φιλοξενούμενους στο μόλις ένα σουτ εντός πεδιάς (1/13 σουτ)!

Με πολυφωνία στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 12-1, εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +19 και το 42-23 στο 15′.

Φράνκε και Πόλεϊ έδωσαν μια επιθετική` «πνοή» στον ΠΑΟΚ από την γραμμή των βολών, με τον δεύτερο να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι του «Δικεφάλου του Βορρά» στην περίοδο, δέκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 47-30, πρωτού έρθει ο Μπολομπόι και με ένα εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα στη λήξη κάνει το 49-30 του ημιχρόνου.

Με τον Ράιλι να σκοράρει για τρεις ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με τον Σάσα Βεζένκοφ να παίρνει το… όπλο του και με οκτώ μαζεμένους πόντους να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (57-37 στο 24’).

Οι βολές του Λούντζη λίγο αργότερα έκαναν το +21 (63-42), με τους γηπεδούχους στο τελευταίο τρίλεπτο να χαλαρώνουν αρκετά, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα επιμέρους σερί 10-3 στο τελευταίο τρίποντο, μειώνοντας τη διαφορά στους 14 και για το 66-52 του δεκαλέπτου.