Ξέσπασε στην Αρμάνι με ρεκόρ!!!

0

Τα έχασε όλα με τον Παναθηναϊκό και τα έβαλε μαζεμένα στο Μιλάνο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε εμφατικά και με ρεκόρ σε τρίποντα και πόντους (60π. ημίχρονο, 18/33 3π.) πήρε το πρώτο αλλά χρυσό διπλό που τον βάζει γερά στη μάχη της πρώτης τετράδας (72-93).

Η πρώτη εκτός έδρας φετινή νίκη του Ολυμπιακού ήρθε με τρόπο εμφατικό. Λίγες ημέρες μετά την ήττα στο ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με σεμινάριο επίθεσης στο πρώτο ημίχρονο (ρεκόρ οι 60π. με 12/16 τρίποντα) και εντυπωσιακή αμυντική εικόνα στο β’ (27 παθητικό), «καθάρισαν» την Αρμάνι Μιλάνο και εδραιώθηκαν στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας τους Ιταλούς και την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (8-4). Μάλιστα, λόγω καλύτερης διαφοράς ολοκληρώνει την 12η αγωνιστική ως 3ος.

Αυτή ήταν η πρώτη πετυχημένη εκτός έδρας αποστολή του Ολυμπιακού μετά από τέσσερις απόπειρες, ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία του τα 18 εύστοχα τρίποντα (16 το προηγούμενο). Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 18 πόντους και 5/9 τρίποντα, διψήφιοι επίσης οι Ντόρσεϊ (14π., σπουδαία πρώτη περίοδος) και Βεζένκοφ (12π). Πρώτη εντός έδρας ήττα για την Αρμάνι Μιλάνο που είχε πρώτο σκόρερ τον Σιλντς με 26 πόντους.

Για τους «ερυθρόλευκους» ακολουθεί νέα εκτός έδρας αποστολή, αυτή την φορά στο Καζάν κόντρα στην φορμαρισμένη Ούνικς Καζάν του Μάριο Χεζόνια (3/12).

Τρίποντη ραψωδία με… Ντόρσεϊ στιχουργό
Θυμάστε πόσο άστοχος ήταν ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι «αιωνίων» (4/27); Ε, στο πρώτο δεκάλεπτο στο «Mediolanum Forum» οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σκόραραν όσα τρίποντα δεν έβαλαν στο ΣΕΦ. Με τέλεια κυκλοφορία μπάλας και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πετάει φωτιές (ξεκίνησε με 4/4 3π.) ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (4-15 στο 3′, 8-22 στο 5′). Η αδυναμία, του, ωστόσο να περιορίσει τον Σιλντς (10π.) «χαράμισε το εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα (7/9) με προβάδισμα μόλις πέντε πόντων (25-30 στο 10′).

Άμυνα για σεμινάριο, τα τρίποντα «πέφτουν» βροχή!
Η εικόνα του ματς φάνηκε να αλλάζει στο πρώτο 2λεπτο όταν και η Αρμάνι ισοφάρισε σε 33-33 (12′). Μόλις, όμως, η second unit του Ολυμπιακού προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις ξεκίνησε το… show. Με Μάρτιν να κάνει πολλή δουλειά κάτω από την ρακέτα (8π., 33-43 στο 14′)), συνεχίστηκε το τρίποντο ρεσιτάλ (39-50 με Πρίντεζη). Ο Λαρεντζάκης έδωσε με την σειρά λύσεις από την περιφέρεια (45-58 στο 28′ με 2/3 3π.). Σε αυτό το δεκάλεπτο, δε, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αυτό που άξιζαν βάσει διαφοράς (45-60 στο 20′) αξιοποιώντας το απίστευτο ποσοστό στα τρίποντα (12/16) αλλά και τον έλεγχο στα ριμπάουντ (8-14).

Τον κράτησε η άμυνα
Η επιλογή του Γιώργου Μπαρτζώκα να χρησιμοποιήσει τα 4/5 της κλασικής του πεντάδας (Μάρτιν αντί Φαλ) δεν δικαίωσε στο επιθετικό κομμάτι τον Έλληνα τεχνικό, με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς σκορ για 4:21′ (50-60 στο 25′). Σε αυτό το «φτωχό» από άποψη σκοραρίσματος διάστημα, η άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό, καθώς εν τω μεταξύ είχε περιορίσει και τον Σιλντς. Μόλις επανασυνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι, έφτασε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (53-60 με 2/2 βολές του ΜακΚίσικ) και μπήκε στην τελική ευθεία με ένα τεράστιο advantage (57-72 στο 30′).

Ρεκόρ τριπόντων και διαφορά… blackjack
Ο φρέσκος Ζαν Σαρλ πάτησε για πρώτη φορά στο ματς και έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του (58-74 στο 31′), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ματς (58-77 στο 33′ Σλούκα). Μία απερισκεψία του Λαρεντζάκη που τα «έβαλε» με τον Σέρχι πήγε να… χύσει την καρδάρα με το γάλα (63-77), αλλά ο ίδιος παίκτης με δικό του τρίποντο ουσιαστικά «έσβησε» κάθε ελπίδα ανατροπής. Το μόνο που απέμενε ήταν η τελική διαφορά αλλά και το αν θα πετύχαινε ρεκόρ τριπόντων ο Ολυμπιακός. Εντέλει, πέτυχε και τα δύο, (18 3π. +21), με το τελικό 72-93 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93