Υπερηχητική ΑΕΚ έτρεχε με… 106 και ποδοπάτησε τον ΑΠΟΕΛ

0

Επίδειξη δύναμης έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ, αφού σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Κίτιον επικράτησε εύκολα του ΑΠΟΕΛ με 106-76 και συνέχισε το νικηφόρο σερί της, αλλά και το κυνήγι της κορυφής.

Το ντέρμπι ήταν… ντέρμπι για 15’ λεπτά με τους φιλοξενούμενους να είναι εντυπωσιακοί επιθετικά προηγούμενοι με 37-42 με τους Μπέρι και Γκίλμπερτ να σκοράρουν από 15 γρήγορους πόντους. Παρ’όλα αυτά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 21-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου για να προηγηθούν με +16 (58-42) και έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λαρνακείς με τη διαφορά να φτάνει σε δυσθεώρητα ύψη (+30) ενώ κράτησαν τη διαφορά αυτή μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 58-42, 86-56, 106-76