Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-87: Στάθηκε ξανα στα πόδια της

0

Άμεσα ξεπέρασε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την ήττα από τον Ολυμπιακό, παίρνοντας μάλιστα ρεβάνς από τη Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (87-70) για να κάνει το 5-1 στη EuroLeague 2019/20.

Δύο μέρες μετά από την εντός έδρας ήττα-σοκ από τον Ολυμπιακό, η ΤΣΣΚΑ στάθηκε ξανά στα πόδια της. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε από την Αγία Πετρούπολη (87-70), πήρε εκδίκηση από τη Ζενίτ για την προ εβδομάδων ήττα της στη Μόσχακαι πήγε στο 5-1 για να μείνει κοντά στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague 2019/20 μετά από την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε ξανά πολλές προσπάθειες στην επίθεση, ο Γιόχαμ Βόιτμαν ήταν καθοριστικός σε σκοράρισμα, ριμπάουντ και δημιουργία, ο Νικίτα Κουρμπάνοφ στο πρώτο και ο Νταρούν Χίλιαρντ στο δεύτερο μέρος φρόντισαν να καλύψουν το κενό που αφήνει με τον τραυματισμό του ο Γουίλ Κλάιμπερν και όσοι αγωνίστηκαν έβαλαν το λιθαράκι τους για το τελικό αποτέλεσμα την ώρα που ο Γκουστάβο Αγιόν ήταν ο πρωτος σκόρερ για τη Ζενίτ σε μια εξαιρετική για εκείνον βραδιά.

O MVP

Κουρμπάνοφ και Χίλιαρντ έβαλαν τα σουτ στο πρώτο και το δεύτερο μέρος αντίστοιχα, ωστόσο αυτός που έκανε τη διαφορά υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Γιόχαν Βόιτμαν. Ο πολύ ποιοτικός ψηλός των Ρώσων γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους από 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές, επτά ριμπάουντ, τρεις ασίστ, δύο μπλοκ και δύο κλεψίματα, όλα αυτά σε κάτι λιγότερο από 25 λεπτά συμμετοχής που του έδωσαν 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 4/6 τρίποντα έκλεισε η ΤΣΣΚΑ το πρώτο δεκάλεπτο, με οκτώ εύστοχα (σε 16 προσπάθειες) πήγαν οι παίκτες του Ιτούδη στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Οι Μοσχοβίτες μετρούσαν 12 ασίστ για πέντε λάθη, με τα μακρινά τους σουτ να κάνουν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τη διαφορά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και τα πρώτα λεπτά έμοιαζαν… αναγνωριστικά, η ΤΣΣΚΑ πάτησε απότομα το γκάζι. Με τον Κουρμπάνοφ να κάνει πράγματα και θαύματα έχτισε μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (13-18 στο 7′), πριν ο Βόιτμαν κι ο Αντόνοφ σκοράρουν από ένα τρίποντο για το 16-26 της περιόδου και ο Γερμανός ανοίξει τη δεύτερη με ακόμη ένα μακρινό σουτ για το +14 (18-33) της ομάδας του. Η Ζενίτ ήταν αποτελεσματική στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα, με τον Ούχοφ να της κάνει επίσης σημαντική ζημιά και το πρώτο μέρος να κλείνει στο 37-48.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +17 (37-54) στις αρχές της τρίτης περιόδου, εκεί όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα φανταστικό επί μέρους 22-5 για να μισοφαρίσουν (59-59), να εκνευρίσουν τον Ιτούδη και ταυτόχρονα να δώσουν ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Χόλινς, Πονίτκα και Τόμας έκαναν εξαιρετική δουλειά, όμως δύο τρίποντα του Χίλιαρντ για το 61-70 στο 33′ ουσιαστικά έκριναν τον αγώνα. Οι παίκτες της Ζενίτ δεν είχαν άλλες δυνάμεις, δεν είχαν κουράγιο να διεκδικήσουν νέα ανατροπή και η ΤΣΣΚΑ πήρε εύκολα και δίκαια την πέμπτη της νίκη σε έξι ματς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5162 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στην Sibur Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Χορντόφ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 37-48, 59-61, 87-70

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Άιβερσον, Αλμπισί 2, Πονκράσοφ, Χόλινς 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμας 14 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Ρένφρο, Κβοστόφ 5 (1), Πούσκοφ, Τρούσκιν, Αμπρομάιτις 9 (3), Πονίτκα 7 (5/6 βολές), Αγιόν 20 (10/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 3 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (2/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ούχοφ 7 (1), Αντόνοφ 5 (1), Στρέλνιεκς 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Βόιτμαν 14 (4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βορόντσεβιτς, Λοπάτιν, Χίλιαρντ 13 (3/7 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 13 (3/4 τρίποντα), Χάινς 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Μπέικερ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 22/41 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 8/12 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ: 12/24 δίποντα, 16/33 τρίποντα, 15/19 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα μείνει στην Αγία Πετρούπολη για να υποδεχθεί τη Χίμκι (7/11 στις 19:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα συνεχίσει μακριά από τη Μόσχα, για να παίξει στη Γαλλία με τη Βιλερμπάν (8/11 στις 21:45).