Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 74-61: Ισοφάρισε με σούπερ Πάνγκος, όλα για όλα στη Βαρκελώνη!

0

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 74-61 και κάνοντας το 2-2 στη σειρά με τους Καταλανούς. Η πρόκριση στο Final 4 θα παιχτεί σε Game 5 στο Palau Blaugrana στις 4/5, ματσάρα ο Κέβιν Πάνγκος!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του Game 4 στη Sibur Arena, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με την Μπαρτσελόνα και πλέον όλα θα κριθούν σε Game 5! Η εκτόξευση του Πάνγκος στο τρίτο δεκάλεπτο, η ζώνη του Πασκουάλ και ο… άφαντος Μπράντον Ντέιβις ήταν τα σημεία που έκριναν το ματς στην Αγία Πετρούπολη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα στο Game 4 και προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Άλεξ Πόιθρες σκόραρε για το 19-9 στο 6:50, υποχρεώνοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει εσπευσμένα timeout! Προηγουμένως, ο Ταρίκ Μπλακ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα όμως η ζώνη του Πασκουάλ και οι πρωτοβουλίες των ΧόλινςΠόιθρες «πλήγωσαν» τους Καταλανούς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-13 για τη Ζενίτ που κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ, υποχρεώνοντας την Μπαρτσελόνα σε 4 λάθη. Στη συνέχεια ο Μπίλι Μπάρον σκόραρε για το +14 (27-13, 10:52).

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο η Ζενίτ διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-26 , με τις δυο ομάδες να μετρούν συνολικά 4/18 τρίποντα (από 2/9 έκαστη). Η Μπαρτσελόνα έριχνε συνεχώς κορμιά πάνω στον Πάνγκος ωστόσο ο Καναδός είχε καθαρό μυαλό, απέφυγε τα εύκολα λάθη και κουβάλησε επιθετικά τη Ζενίτ στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 12 πόντους σε αυτό το διάστημα! Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 22 πόντους όταν ο Μπλακ έκανε το 58-36 με γκολ φάουλ στο 29′ την ώρα που ο MVP της Μπαρτσελόνα στη σειρά, Μπράντον Ντέιβις έμενε στο… μηδέν με 0/6 δίποντα! Οι Καταλανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 62-46 με τον Σμιτς στα 6:43 για το φινάλε όμως η Ζενίτ άντεξε στην πίεση και επικράτησε με 74-61.