Ζωντανή μέσω Λιουμπλιάνας η ΑΕΚ

0

Νικηφόρα πέρασε από τη Σλοβενία το βράδυ της Τρίτης (30/1) η AEK, η οποία επικράτησε με 80-71 της Ολίμπια Λιουμπλιάνας και έτσι παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι «κίτρινοι» δεν μπήκαν καλά από τα πρώτα λεπτά, έκαναν επτά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με την ευστοχία που είχαν, πήραν το προβάδισμα. Ωστόσο, αυτό δεν διατηρήθηκε για πολύ λόγω ενός 7-2 επί μέρους σκορ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ άλλαζε εύκολα χέρια, αλλά με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και εκεί όλα τελείωσαν. Πήρε ένα προβάδισμα και αυτό ήταν αρκετό για να κλειδώσει το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικός είναι την επόμενη εβδομάδα το ματς με τη Μπράιροϊτ.

Πολυτιμότερος ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος σε 22 λεπτά έβαλε 20 πόντους με 8/10 δίποντα και 4/7 βολές, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη παίρνοντας 25μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-33, 56-57, 71-80

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Καστράτι 7, Ραντούλοβιτς 2, Τράτνικ 4, Όλιβερ 13 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα), Σπαν 14 (2), Μπάτζιμ 7 (1), Μόργκαν 5, Μπατλ 2, Χρόβατ 15 (1), Μπέγκιτς, Σάνον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 16 (1), Χάρις 8, Ξανθόπουλος 2, Βασιλόπουλος 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άτιτς 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 2, Χάντερ 20 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ)