Ζωντανός ο ΑΠΟΕΛ! – Οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν σφυγμό, λύγισαν τον Κεραυνό και πάνε Στρόβολο

0

Ένα διαφορετικό ΑΠΟΕΛ αρνήθηκε να αφήσει την σεζόν να τελειώσει, έβγαλε αντίδραση, σφυγμό και πάει στον Στρόβολο για να παίξει την χρονιά. Οι γαλαζοκίτρινοι σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Λευκόθεο επιβλήθηκαν του Κεραυνού με σκορ 97-78, μείωσαν τη σειρά σε 2-1 με μπροστάρη τον Σερ Ντόμινικ Πόιντερ που «εμφανίστηκε» οδηγώντας τον ΑΠΟΕΛ στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι βασίστηκεν εν πολλοίς στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία τους αφού πίσω από τον Πόιντερ (31 πόντους) είχαν μια φανταστική τετράδα με διψήφιους (Σιμιτζής, Γκρίφιν και Τιμποντό από 17 και Γιανναράς με 12) οδηγώντας τον ΑΠΟΕΛ σε μια συγκομιδή 97 πόντων. Στον αντίποδα ο Κεραυνός δεν παρουσίασε τη γνωστή του αμυντική ένταση μοιάζοντας εκτός κλίματος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά τους στο 32-26 στο 13’, ενώ το τρίποντο του Κοιλαρά στο 16’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (34-34). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε σε 45-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ με τους «γαλαζοκίτρινους» να κάνουν το 53-46 στο 23’ και βρέθηκαν στο +10 με 61-51 στο 25’. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο επιθετικά και στο 33’ το εύστοχο τρίποντο του Τιμπουά έκανε το 80-62. Η ομάδα του Στροβόλου μείωσε στο 36’ με τον Πασιαλή για το 83-69, όμως ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παίρνοντας τη νίκη με 97-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 45-42, 69-61, 97-78