Ζορίστηκε αλλά τα κατάφερε η ΑΕΛ (photos)

0

Ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, ήταν αυτό ανάμεσα στη γηπεδούχο ΕΘΑ και στην Payabl. EKA AEΛ, παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», που τελείωσε με 84-78 για την ομάδα της Λεμεσού, που παρότι είχε προηγηθεί και με διαφορά 18 πόντων, η ΕΘΑ την προσπέρασε με τρεις, αλλά στο τέλος οι γαλαζοκίτρινοι έφθασαν στις έξι φετινές νίκες, σε οκτώ αγώνες.

Από την άλλη, η ΕΘΑ δέχθηκε την 4η φετινή της ήττα σε επίσης οκτώ αγώνες. Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Μάριος Γεωργίου που σημείωσε 17 πόντους (1/2 βολές, 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Στην 1η περίοδο, ήταν η ΑΕΛ που βρήκε πιο πολλές λύσεις και μάλιστα, με την ολοκλήρωση της, είχε το προβάδισμα με 27-14. Αυτό, ήταν συνεχές, μετά το αρχικό 2-0 και 4-3 για την ΕΘΑ. Στο 9`, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους, όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε με 22-12 και ενώ στο 10`, το σκορ έγινε 27-14.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η ΑΕΛ κατά τη 2η περίοδο, με το προβάδισμα της να αυξάνεται στο +18, όταν στο 14`, είχε προηγηθεί με 37-19. Όμως από εκείνο το χρονικό σημείο και ως τη λήξη του ημιχρόνου, η ΕΘΑ μείωνε σταθερά την τιμή της διαφοράς και με ένα επί μέρους σερί 22-6, μείωσε στο καλάθι, όταν έληξε το πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 43-41 για την ομάδα της Λεμεσού.

Πάλι ήταν η ΑΕΛ που ξεκίνησε καλύτερα στην 3η περίοδο και έτσι στο 23`, ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους, όταν προηγήθηκε με 57-44. Ωστόσο, όπως και στην προηγούμενη περίοδο, πάλι η ΕΘΑ αντεπιτέθηκε κατά το δεύτερο μισό της περιόδου, μειώνοντας εκ νέου τη διαφορά, της οποίας η τιμή, έπεσε ως το πιο δυνατό σημείο, δηλαδή στον πόντο (62-61), λίγο πριν το 30`, με την ΑΕΛ να έχει το προβάδισμα, πριν την έναρξη της 4ης περιόδου, με 63-61.

Πρώτο προβάδισμα για την ΕΘΑ στην αρχή της 4ης περιόδου με 66-65, μετά το 4-3 στην αρχή της αναμέτρησης. Στο 34`, το σκορ έγινε 69-68 για την ΑΕΛ και πλέον, όλα προμηνούσαν ένα συναρπαστικό φινάλε. Ωστόσο η ΑΕΛ με ένα συνολικό σερί 10-0, προηγήθηκε με 75-68 στο 36`.

Στο 39`, η ΕΘΑ μείωσε σε 77-76, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ αύξησε τη διαφορά στους 4 (80-76), για να πάρει τελικά τη νίκη με 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 41-43, 61-63, 78-84.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 3 (1), Dixon 28 (3), Akec 21 (1), Παναγιώτου, Key 16, Ορφανός, Νεοφύτου 3 (1), Κυριακίδης 7 (1).

PayablEKA AEΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 8, Buchanan 19, Pigram 15 (3), Τίγκας 12 (4), Γεωργίου 17 (2), Douglas 13 (1), Παναγίδης, Γρίβας, Αντωνιάδης.