ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ

0

Καταιγιστική ήταν η Πετρολίνα ΑΕΚ του Λίνου Γαβριήλ απέναντι στην Αναγέννηση Γερμασόγειας του Σταύρου Σταύρου, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση με 88-55.

Από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε τον δικό της ρυθμό, ενώ πήρε προβάδισμα 5-0 στα πρώτα στάδια του αγώνα. Με την πάροδο του χρόνου η διαφορά αυξήθηκε, ενώ στην πορεία μειώθηκε εκ νέου στους δύο πόντους (12-10) στο 4:53. Οι γηπεδούχοι όμως εξαργύρωσαν την ανωτερότητα τους στον αγωνιστικό χώρο και με το τέλος της πρώτης περιόδου κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά που τους χώριζε από την Αναγέννηση στους δέκα πόντους, με το σκορ να είναι στο 23-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να κυριαρχεί και να έχει το πάνω χέρι στο παρκέ. Η ομάδα της Λάρνακας σημείωσε συνολικά 24 πόντους στην δεύτερη περίοδο, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που πέτυχε μόλις δέκα. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 47-23.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και στην επανάληψη, αφού σημείωσαν οκτώ πόντους αρκετά νωρίς, αυξάνοντας την διαφορά στους 32 πόντους (55-23) στο 22:28 της αναμέτρησης. Η Αναγέννηση προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση της για να μειώσει την διαφορά, χωρίς επιτυχία όμως. Το τέλος της περιόδου βρήκε την Πετρολίνα ΑΕΚ να προηγείται με 70-37.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα δεδομένα στην τελευταία περίοδο. Η ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό της, ενώ ο Λίνος Γαβριήλ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε καλαθοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν αρκετά στο παιχνίδι και στις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας φέτος. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΚ πανηγύρισε την νίκη με 88-55.

MVP:

Ρεσιτάλ πλέι μέικερ έδωσε ο Ιάκωβος Παντελή, ο οποίος είχε 8 πόντους, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόλις δύο λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 23-13, 47-23, 70-37, 88-55