1-0 η ΕΝΑΔ στους τελικούς της Β1

0

Με νίκη για την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, έληξε ο πρώτος αγώνας για την τελική φάση των πλέι-οφ στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Β1.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, η ΕΝΑΔ πήρε τη νίκη με σκορ 73-64 και μαζί, το προβάδισμα στο σκορ των νικών, για τη μάχη του φετινού τίτλου.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 32-31 για τη νικήτρια, ενώ λίγο πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο σε δυο περιπτώσεις.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Σαμουήλ Θωμά (18 πόντοι, 5/9 βολές, 2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Με προβάδισμα για την ΕΝΑΔ (9-4) ξεκίνησε η αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Αγίου Νικολάου βρήκε τρόπο αντίδρασης, για να ισοφαρίσει σε 14-14, σε ένα παιχνίδι που είχε γρήγορο ρυθμό γενικά κατά το πρώτο του κομμάτι.

Η ΕΝΑΔ, κατάφερε στο τέλος της 1ης περιόδου να προηγηθεί με 21-16.

Στη 2η περίοδο, η γηπεδούχος με κύριο όπλο τη δυνατή άμυνα και με εκτελεστική ευστοχία, ανέβασε τη διαφορά στο +11 (32-21), λίγο πριν τα μισά της 2ης περιόδου.

Όμως στη συνέχεια και πάλι αντέδρασε η ομάδα του Αγίου Νικολάου, που μείωνε σταδιακά τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου, την έριξε στην ελάχιστη τιμή της, δηλαδή στον πόντο, όταν το σκορ πήγε στο 32-31.

Καλύτερο ξεκίνημα, πάλι για την ΕΝΑΔ στην 3η περίοδο, σε ένα παιχνίδι που πήγε πάλι σε γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν και πάλι δυνατή άμυνα και χάριν στο σκοράρισμα, κυρίως του Θωμά, οι κυανόλευκοι ανέβασαν την τιμή της διαφοράς στο +12 (55-43), αλλά με 6-0 σερί, ο Άγιος Νικόλαος μείωσε στο -6 (55-49), λίγο πριν το 30`.

H διαφορά των 6 πόντων, προμήνυε μιαν αγωνιώδη 4η περίοδο, ενώ στο 34`, το σκορ ήταν στο ισόπαλο 56-56., όπως ήταν και στο 37` (62-62) και πλέον αναμενόταν ένα συναρπαστικό φινάλε!

Όμως στο 38`, η ΕΝΑΔ προηγήθηκε με 67-62 και ήταν κοντά στη νίκη, αλλά ακόμα υπήρχε χρόνος.

Ωστόσο η ΕΝΑΔ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και πήρε τη νίκη με 73-64.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 32-31, 55-43, 73-64.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μάριος Αργυρού): Καραγιάννης 17 (1), Ανδρουλιδάκης 2, Ορφανός 10 (1), Θωμά 18 (3), Ροδοσθένους 10 (2), Μάτσης 6, Παναγίδης 6 (2), Ιωάννου 4.

Κ. Ν. Αγίου Νικολάου (Νίνος Ηλιάδης): Παναγίδης 10 (2), Χριστοφίδης 4, Ηλιάδης 7 (2), Μάτσης 8, Γρηγορίου 16 (1), Αρίσια, Λεωνίδα 2, Ζντράβιτς 11 (1), Χαραλάμπους.