Αυτή την εβδομάδα έτρωγε σίδερα

0

Ο Παναθηναϊκός εφάρμοσε τον μοναδικό… νόμο που μπορεί να τον κρατά ζωντανό σε αυτή την Ευρωλίγκα και με άμυνα από γρανίτη (αν εξαιρέσουμε ένα κομμάτι στην τέταρτη περίοδο) ξέχασε την κούραση, ξέχασε αυτό που βίωσε μετά από δύο παρατάσεις κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και έφτασε σε μια εμφατική νίκη. Το άσχημο είναι πως οι «πράσινοι» με τον τρόπο που μπήκαν σε αυτή τη διαβολοβδομάδα έχασαν την ευκαιρία για το απόλυτο στο ΟΑΚΑ κάνοντας δύο πραγματικά καλά παιχνίδια απέναντι στους Ισπανούς και τους Γερμανούς.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, οι «πράσινοι» τσαλάκωσαν το συγκρότημα του Αϊτο Ρενέσες που ερχόταν από εκκωφαντικές νίκες και αποτελέσματα που προκάλεσαν μεγάλες συζητήσεις. Η Άλμπα είχε νικήσει διαδοχικά τις: Χίμκι με 100-80 στην έδρα της, επικράτησε μέσα στη Βαλένθια με 100-92, κονιορτοποίησε τη Φενέρ στο Βερολίνο με 89-63 και κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 90-84! Επί προσθέτως, στο ΟΑΚΑ υποχρεώθηκε στο τέταρτο χειρότερο ημίχρονο της φετινής της παρουσίας σκοράροντας 32 πόντους στο πρώτοι μέρος!