Πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά παραδόθηκε ο Παναθηναϊκός!

0

Ο λαβωμένος Παναθηναϊκός ήταν ξανά βελτιωμένος και τα έδωσε όλα για τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όμως ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν… «καυτός» και τελικά χάρισε το ροζ φύλλο (74-88) στους Καταλανούς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με Παπαγιάννη και Γουίλιαμς βρήκε γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα με 6-2, πριν ο Γκριγκόνις βάλει τρίποντο για το 9-2. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να βγάζουν τις άμυνες και έβρισκαν λύσεις, με τον Τόμας να σουτάρει από μακριά για το 12-5 και τον Παπαγιάννη να καρφώνει για το 14-5. Η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις μόνο από τον Αμπρίνες, που πέτυχε το δεύτερο του σουτ από τα 6.75 για το 14-8, πριν ο Γουίλιαμς γράψει νταμπλ-σκορ (16-8). Ο Σατοράνσκι πρόσκαιρα μείωσε με δύο βολές σε 18-10, όμως μία καλή άμυνα του Γουίλιαμς έφερε αιφνιδιασμό και λέι απ του Μποχωρίδη για το 20-10. Ο «καυτός» Παπαγιάννης με τρίποντο έφερε τη διαφορά μέχρι και στο +11 (23-12). Ο Βέσελι έβαλε τέσσερις σερί για το 23-16, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 25-22.

Με το καλημέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιοκουμπάιτις με τρίποντο ισοφάρισε σε 25-25, πριν ο Κάλινιτς βάλει δύο βολές για το πρώτο καταλανικό προβάδισμα (25-27). Ο Λι έβαλε μετά από 4 λεπτά τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στην περίοδο για το 27-27, όμως ο Λαπροβίτολα απάντησε για το 27-29 και ο Τόμπι ευστόχησε σε τρίποντο για το 27-32, πριν γράψει και το +7 (27-34). Οι γηπεδούχοι κάπου εκεί έβγαλαν αντίδραση, με τον Γουίλιαμς και τον Παπαγιάννη να τρέχουν ένα μικρό επιμέρους 4-0 για το 31-34, όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Τόμπι που έβαλε δύο σερί τρίποντα για το 33-40. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-43.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο «καυτή», με τον Μίροτιτς να βάζει επτά σερί πόντους για το 39-50, πριν σκοράρει ακόμη ένα τρίποντο για το 39-53 φτάνοντας τους 10 συνεχόμενους πόντους. Μετά το τάιμ άουτ του Σερέλη ακολούθησαν 6/6 βολές από πλευράς Παναθηναϊκού, που έφεραν το σκορ στο 45-53. Γκριγκόνις και Μίροτιτς αντάλλαξαν τρίποντα για το 48-59 των Καταλανών, με τον δεύτερο να γράφει και το 50-61 όντας σε καταπληκτική κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός με τον Λι κατάφερε να μειώσει στους 10 (55-65), πριν ο Μαντζούκας γράψει το 57-65 και ο Παπαγιάννης καρφώσει εντυπωσιακά για το 60-65. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 60-68.

Ο Παπαγιάννης με την έναρξη της τέταρτης περιόδου μείωσε σε 62-68 με χουκ, όμως ο Κάλινιτς απάντησε με δίποντο γράφοντας το 62-70, με τον Γκριγκόνις να μειώνει σε 64-71 μέσω δύο βολών πριν ο Παπαγιάννης ευστοχήσει σε τρίποντο για το 67-73. Ο Μίροτιτς απάντησε με λέι απ για το 67-75, όμως ο Λι έβαλε απίθανο τρίποντο πάνω σε άμυνα για το 70-75. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ ήταν πάντως καυτός, απαντώντας αμέσως για το 70-78, με τον Τόμπι να βάζει… υπογραφή με τρίποντο για το 72-83. Το ματς ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 74-88

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς, Λι 6 (1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης 2 (1/6 σουτ), Τόμας 11 (2), Γκριγκόνις 13 (1 τρίποντο, 10/11 βολές), Μαντζούκας 5, Γκουντάιτις 4 (2/5 δίποντα, 0/2 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί (0/4 σουτ), Βέσελι 7 (4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (2/4 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 8 (6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λαπροβίτολα 2 (3 ασίστ, 4 λάθη), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 9 (1), Τόμπι 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 6 (1), Μίροτιτς 26 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές)

Πηγή: sport-fm.gr