ΑΧΙΛΛΕΑΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 80-103/Σας τα λέγαμε για την Ανόρθωση!

0

Με νίκη για την Ανόρθωση, τελείωσε το αποψινό παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Γυμνασίου Παλλουριώτισσας, η ομάδα της Αμμοχώστου, έφθασε στην 8η φετινή της νίκη, κερδίζοντας τον Αχιλλέα (5 νίκες 12 ήττες) με 103-80, έχοντας για κορυφαίο τον Paulicap (18 πόντοι, 0/2 βολές, 9/11 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Μετά που η Ανόρθωση, προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 4-0, ο Αχιλλέας δημιούργησε ένα επί μέρους σερί 9-4, για να προσπεράσει με 9-8, ενώ λίγο μετά, προηγήθηκε με 15-12 και 19-14 (8`). Στη συνέχεια και ως την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, οι γηπεδούχοι συντήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, που έφθασε και στο +6 (24-18) και στο 10λεπτο, προηγήθηκαν με 24-20.

Δυνατό ξεκίνημα από πλευράς φιλοξενουμένων και στη 2η περίοδο, που με πέρασαν εκ νέου μπροστά, με 26-25, ενώ στη συνέχεια, αύξησαν τη διαφορά στο +5 (34-29). To παιχνίδι εξελισσόταν με αρκετό ενδιαφέρον, καθώς ο Αχιλλέας ισοφάρισε σε 34-34. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα (48-42 στο 19`). Στο τέλος του ημιχρόνου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 51-44.

Στο +11 (55-44) βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι κατά το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, οι οποίοι στη συνέχεια, ανέβασαν την τιμή της στους 15 (65-50), κάτι που έγινε στο 24`. Στο 27`, το προβάδισμα της Ανόρθωσης, έφθασε στο +17 (75-58). Η Ανόρθωση συνέχισε να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα κοντά στους 15 πόντους και στο 30`, προηγήθηκε με 77-64.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, η διαφορά πήγε στο +17 (83-66), πάντα για την Ανόρθωση, που πλέον είχε για σύμμαχο και το χρονόμετρο. Όσο δε περνούσε η ώρα, η διαφορά παρέμενε για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 94-73 στο 36` και με το άκουσμα της κόρνας, σφράγισαν τη νίκη, με τελικό σκορ 103-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 44-51, 64-77, 80-103.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Henry 18, Marie 25, Glasper 26 (2), Τρετιακόβ 7, Ανθυμιάδης 4 (1), Χειμώνας, Χριστούδιας, Γεωργακούδης, Κυριάκου.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Freeman 15 (1), Βάρσος 7, Μουόσα 8, Sanadze 30 (4), Paulicap 18, Bradley 14 (2), Ελευθερίου 6 (1), Κωνσταντίνου 1, Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης 4.