Αδριατική λίγκα: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

0

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίζεται η δεύτερη αγωνιστική μέρα της Αδριατικής λίγκας την σημερινή (4/10) μέρα.

Χθες (3/10), σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ερυθρός Αστέρας το ντέρμπι με την Cedevita και επικράτησε με 88-64. Το παιχνίδι μπορεί να ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο (38-32), ωστόσο στο δεύτερο οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν πάρτι και πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη.

Αξεπέραστος ήταν ο Jovic με 16 (!) ασσίστ και 3 πόντους, ενώ 15 πόντους σκόραρε ο Simonovic. Στον αντίποδα, ο Muse ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους με 12.

Όσον αφορά τα σημερινά αποτελέσματα, πολύ εύκολη νίκη σημείωσε η Partizan στην έδρα της MZT Skopje με 62-93. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού (16-29) και χωρίς να συναντήσουν αντίσταση από τους γηπεδούχους πέρασαν ένα άνετο απόγευμα.

Για τους νικητές, εξαιρετικός ήταν ο Hatcher με 21 πόντους, ενώ ο Thame ξεχώρισε από το “ναυγάγιο” της ΜΖΤ σκοράροντας 20 πόντους.

Εύκολο έργο είχε και η FMP απέναντι στη Mega Leks επικρατώντας με 98-84. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (48-43 στο 20′), αλλά στο δεύτερο μέρος η Beograd ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε τρομερή μέρα βρέθηκε ο Zizic για τους γηπεδούχους με 24 πόντους, την ώρα που o Jaramaz πρόσθεσε 17 πόντους για την ηττημένη ομάδα.

Στο τελευταίο και πιο συναρπαστικό παιχνίδι της ημέρας, η Cibona κέρδισε με πολύ κόπο την Mornar με 81-79. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν  πλήρως τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο μέρος (48-37 στο 20′), αλλά στο δεύτερο χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το παιχνίδι “θρίλερ”. Εντέλει, δύο κρίσιμες βολές του Zizic (19π) στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισαν την νίκη στη Cibona.

Για τους νικητές σε εκπληκτική κατάσταση ήταν ο Sakic με 27 πόντους, ενώ για την Monnar δεν ήταν αρκετός ο “σεληνιασμένος” Dickerson με 33 πόντους!