ΑΕΛ-Αναγέννηση 72-49: Ακάθεκτα κορίτσια μιας… ακάθεκτης «βασίλισσας»!

0

Παρά την απουσία της Άνθιας Παπαδούρη, τα… υπόλοιπα κορίτσια της ΑΕΛ, απέδειξαν και πάλι ότι δεν… χαμπαριάζουν από τέτοια και έτσι, έφθασαν στις πέντε νίκες, στα ισάριθμα μέχρι τώρα παιχνίδια τους για την πρώτη φάση του Πρωταθλήματος Γυναικών!

Αυτό καθώς, στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, στο «Ν. Σολομωνίδης», η ΑΕΛ νίκησε με 72-49, τη σκληροτράχηλη ομάδα, που έχει φτιάξει ο… παίκτης της ΑΕΛ, προπονητής της Αναγέννησης Γερμασόγειας, Ηρακλής Πιττάκας,

Αποτέλεσμα, χάριν στο οποίο η γαλαζοκίτρινη ομάδα συνεχίζει να «οδηγεί την κούρσα στον πίνακα», κρατώντας και το αήττητο και συνεχίζοντας την ακάθεκτη πορεία τους, συνάμα με το ότι υποχρέωσε την Αναγέννηση στη δεύτερη φετινή της ήττα.

Πρώτο ημίχρονο

Ύστερα από ένα εναλλασσόμενο προβάδισμα, σε ένα τέμπο αργού ρυθμού, αλλά και με τις δυνατές εκατέρωθεν άμυνες, να έχουν τον πρώτο λόγο, η Αναγέννηση προηγήθηκε με 10-12 στο 10λεπτο.

Ωστόσο στη 2η περίοδο οι πρωτοβουλίες της Κόνιαλη αλλά και οι πόντοι της Ντιν, απέφεραν προβάδισμα με +9 (22-13) για την ΑΕΛ, κάτι που συνέβη στο 15`. Στη συνέχεια όμως, πρωτοβουλίες πήρε και η Γουάιν για την Αναγέννηση, η οποία με επί μέρους σερί 2-9, ισοφάρισε σε 24-24, πριν η γηπεδούχος προηγηθεί με 30-26 στο 20λεπτο.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην 3η περίοδο, η ΑΕΛ συνέχισε να επιβάλλει έναν γρήγορο ρυθμό και να βρίσκει τις λύσεις στην εκτέλεση, με την Όρλοβιτς (φωτογραφία) να δίνει τις περισσότερες λύσεις. Κάτι που βοήθησε στα μέγιστα την ομάδα της, να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα γύρω από το +10 και αυτό καθώς, το… εμπόδιο αύξησης της διαφοράς, παρέμενε η Γουάιν που έδινε συνέχεια πόντους στην Αναγέννηση. Στο 30` η ΑΕΛ προηγήθηκε με 54-41.

Στα μέσα της 4ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε και στους 18 (61-43) και ενώ στα αρχικά της στάδια, τον πρώτο λόγο είχαν οι δυνατές άμυνες. Κάτι όμως που βόλευε την ομάδα που είχε ένα σαφές προβάδισμα και ενώ πλέον το παιχνίδι όδευε προς τη δύση του.

Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και στους 23 (68-45)! Η ΑΕΛ βάδιζε εκ του ασφαλούς στο κέρδος του ροζ φύλλου, στο οποίο τελικά αναγράφηκε ως τελικό σκορ το 72-49.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 10-12, 20-14, 24-15, 18-8.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 10-12, 30-26, 54-41, 72-49.

ΑΕΛ (Γ. Παλάλας): Κόνιαλη 15, Όρλοβιτς 15, Αντωνίου 2, Ντιν 17 (4), Παπάλλα 9, Κέστα 2, Στυλιανίδη 5 (1), Κυριάκου 2, Μαυρουδή 5 (1), Φτερούδη.

Αναγέννηση (Η. Πιττάκας): Γουάιν 28 (2), Τσινακλίεβα 9 (1), Σοφοκλέους, Κυριάκου, Παυλίδου 6, Τσιαππάρη, Γεννιτσάρη 4, Σούμπρα 2, Καλλή.