Άλωσε την Παλουριώτισσα η ΠΑΕΕΚ

0

Μεγάλο διπλό για την ΠΑΕΕΚ στο Γυμνάσιο της Παλουριώτισσας, όπου επικράτησε του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 82-77.

Image

Η ομάδα της Κερύνειας πήρε τη νίκη με ανατροπή, αφού ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στην τελευταία περίοδο, με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τρομερός ο Ντέι με 34 πόντους και εξαιρετικοί οι Σάντερς με 19, Τάσος Ανδρέου με 14 και Ίκπε με 12.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιθ με 35 πόντους.

Ο Αχιλλέας πήρε προβάδισμα με 5-0 στο πρώτο λεπτό, με την ΠΑΕΕΚ να γυρίζει το σκορ σε 6-5 στο 3’. Το τρίποντο του Σμιθ στο ίδιο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με σκορ 27-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τον Αχιλλέα να ξεφύγει με μεγάλο προβάδισμα, με τις βολές του Day στο 15’ να μειώνουν σε 38-35. Το τρίποντο του Tention στο 19’ ανέβασε τη διαφορά στο +11 για την ομάδα του Καϊμακλίου (49-38) και το ημίχρονο έληξε στο 50-42.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αρβανίτη διατηρούσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμά τους με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +12 στο 25’ (60-48). Στην τελυταία περίοδο η προσφυγική ομάδα μπήκε πιο δυνατά και μέχρι το 33’ δεν επέτρεψε στον Αχιλλέα να σκοράρει, μειώνοντας σε 68-63. Ήταν πιο επιθετική και στο 36’ έφερε τα πάνω κάτω, παίρνοντας προβάδισμα με 72-71. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37’ με τις βολές του Watson για το 74-74, όμως η ΠΑΕΕΚ απάντησε στο ίδιο λεπτό με εύστοχες βολές του Day και lay up του ίδιο παίκτη για το 78-74. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 77-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 50-42, 68-57, 77-82