Άνετη νίκη για Σικάγο, δυσκολεύτηκε η Ατλάντα, ανατροπή οι Ράπτορς.

0

Τρία παιχνίδια έγιναν στις 1:30 τα ξημερώματα για το ΝΒΑ. Πάμε να τα δούμε αναλυτικά:

Στο πρώτο από τα τρία παιχνίδια που ξεκίνησαν στις 1:30 τα ξημερώματα, η Ατλάντα επικράτησε με 106-95 του Σακραμέντο με εξαιρετικό τον Ντουάιτ Χόουαρντ που πέτυχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν και οι Κάιλ Κόρβερ και Ντένις Σρόντερ με 17 πόντους έκαστος. Εξαιρετική δουλειά και από τον Πολ Μίλσαπ που έφτασε κοντά σε triple-double με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής! Για τους ηττημένους ο Ρούντι Γκέι έφτασε τους 22 πόντους, ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάζινς και ο Ματ Μπάρνς πέτυχαν από 14, με τον πρώτο να έχει και 12 ριμπάουντ. Θετικό πρόσημο για τον Κουφό με 4 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Σαν καταιγίδα πέρασαν από το Μπρούκλιν οι Μπουλς διαλύοντας τους Νετς με 118-88. Ο Τζίμι Μπάτλερ με 22 πόντους, ο Νίκολα Μίροτιτς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ισάια Κανάαν με 15 πόντους και ο Τάι Γκίμπσον με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ήταν μερικοί μόνο από τους παίκτες που ξεχώρισαν. Δεν είναι τυχαίο πως οι Μπουλς είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! Στον αντίποδα, διασώθηκε ο Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους, όμως τα εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά ευστοχίας ιδιαίτερα έξω από την γραμμή των 7.25, του οδήγησαν στη βαριά ήττα.

Τέλος στο, όπως εξελίχθηκε, ντέρμπι της βραδιάς στο Τορόντο, οι Ράπτορς πήραν τη νίκη με 105-102 επί των Νάγκετς. ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν και Κάιλ Λόουρι πέτυχαν μαζί 62 πόντους και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη. Οι Νάγκετς είχαν το προβάδισμα μέχρι σχεδόν 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όμως η εμπειρία των ΝτεΡόζαν και Λόουρι έφεραν τούμπα τον αγώνα.