Απίστευτο κι όμως … ιταλικό.

0

Ο αγώνας της Ριέτι με την Ορτζινουόβι τέλειωσε 29 δευτερόλεπτα πριν από το 3ο δεκάλεπτο. Δεν έγινε λάθος. Απλά η ομάδα της Ριέτι έμεινε με μόνο 1 παίκτη.

Ορίστε;

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

3 Μαΐου, Δευτέρα. Η ομάδα της Ριέτι φιλοξενείτε στην έδρα της Καζάλε Μονφεράτο έχοντας στην αποστολή μόνο 8 παίκτες λόγω κρουσμάτων κορωνοιού. Από τους 8 δηλωμένους παίκτες ο ένας είναι τραυμάτιας και παίζουν μόνο οι 7. Χάνουν 86-84 και ολοκληρώνουν τον αγώνα με 4 παίκτες εναντίον 5. Δύο μέρες μετά. Τετάρτη 5 Μαΐου.

Η Ριέτι ταξιδεύει στην έδρα της Ορτζινουόβι. Λόγω προβλημάτων με τραυματισμούς η ομάδα κατεβαίνει με 6 παίκτες. 3 λεπτά στον αγώνα, τραυματίζεται ένας νέος παίκτης και μένουν 5. Λόγω αποβολής με 5ο φάουλ, παίζουν όλο το τέταρτο δεκάλεπτο με 4 παίκτες.

Χάνουν (φυσιολογικά) με 31 πόντους. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η ομοσπονδία τους τιμωρεί με 1000€ πρόστιμο επειδή κατέβασαν αποστολή με λιγότερο αριθμό από το προβλεπόμενο (8 παίκτες το μίνιμουμ).

Και φτάνουμε στην τελευταία πράξη του έργου. Χθες. Κατεβαίνουν πάλι 6 αλλά ο ένας είναι τραυματίας. Επομένως παρατάσσονται με 5. Προς το τέλος του 3ου δεκαλέπτου έχουν μείνει μόνο 2 που να μην έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Ο ένας έχει 4. 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου και -μάλλον απηυδισμένος από τον όλο τραγέλαφο- κάνει το τελευταίο του φάουλ και το παιχνίδι τελειώνει.

Ποιο είναι το πιο αστείο; Πέρα από το ότι είναι σίγουρο πως θα πληρώσουν άλλα 1000€ λόγω της ολιγάριθμης αποστολής, δεν μπορούν να αξιοποιήσουν καθόλου και παιδιά από το εφηβικό γιατί έπρεπε να ακολουθήσουν το υγειονομικό πρωτόκολλο και να τεθούν σε καραντίνα. Βέβαια, σύμφωνα με τους κανονισμούς, οι ομάδες της κατηγορίας οφείλουν να δηλώνουν το πολύ 10 παίκτες και δύο νεαρούς, οι οποίοι έχουν τον ρόλο του 11ου και 12ου παίκτη. Άρα, είναι επί του πρακτέου αδύνατο να τους δηλώσουν.

Κι όλα αυτά 6 παιχνίδια πριν το τέλος της κανονικής περίοδου και πριν τις φάσεις των πλέι-οφ και πλέι άουτ για το πρωτάθλημα της Α2 Ιταλίας.

Πηγή: La Giornata Tipo