Απίθανο φιάσκο της Ρεάλ στο Κάουνας…

0

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της ιστορίας της πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η Ζαλγκίρις Κάουνας την ισοπέδωσε με 68-47.
Ζαλγκίρις-Ρεάλ Μαδρίτης 68-47

Την κακή αγωνιστική της κατάσταση επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η αδιάφορη μεν, εκπληκτική δε, Ζαλγκίρις την υποχρέωσε σε απίστευτη ισοπέδωση στο Κάουνας με 68-47.
Οι γηπεδούχοι είχαν τρομερή ενέργεια καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και εγκλώβισαν τους Μαδριλένους με την τρομερή τους άμυνα και έφτασαν με εντυπωσιακό τρόπο στη νίκη που την ανέβασε στο 4-19, με τη Ρεάλ να πέφτει στο 20-5.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ουλανόβας με 15π. και τον ακολούθησαν με 10π. οι Λεκαβίτσιους, Νίμπο και Λοβέρν. Από πλευράς Μαδριλένων, ο μόνος που κάπως έσωσε τα προσχήματα ήταν ο Ταβάρες με 12π. και 12ρ., με τον Πουαριέ να είναι ο έτερος διψήφιος.
Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση, οι Λιθουανοί επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό από την πρώτη περίοδο, καθώς είχαν το προβάδισμα από την αρχή και με όπλο την άμυνά τους προηγήθηκαν με 18-11 στη λήξη της πρώτης περιόδου, με τον Πουαριέ να ρίχνει απλά τη διαφορά από τους 10 (18-8) που είχε φτάσει.

Η Ρεάλ έδειξε μια στιγμιαία αντίδραση μειώνοντας στους 4 (22-18), αλλά η Ζαλγκίρις έδειχνε να έχει πάντα τις απαντήσεις χτίζοντας διαφορές κοντά στους 10 πόντους (32-24, 36-27) και το ημίχρονο να κλείνει στο +9 (38-29) για την ομάδα του Ζντοβτς.
Η ανάπαυλα δεν βοήθησε σε τίποτα τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς παρουσιάστηκε το ίδιο μπλοκαρισμένη στην επίθεση και η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν συνεχώς, με το κλείσιμο της περιόδου να βρίσκει τη Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ με 49-37 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο μπήκαν απλά οι τίτλοι τέλους, με τη Ζαλγκίρις να μετατρέπει το ματς σε ένα ανεπανάληπτο πάρτι, που μπορεί να μην προσφέρει τίποτα βαθμολογικά, αλλά γράφτηκε στην ιστορία των Λιθουανών.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 38-29, 49-37, 68-47