Απόλλων – ΑΕΚ 71-82: Του πήρε και την έδρα, του πήρε και το αήττητο!

0

Με εντυπωσιακή νίκη για την ΑΕΚ, άνοιξε η αυλαία για την 6η αγωνιστική στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος!

Οι πρασινοκίτρινοι… «έπνιξαν» το γηπεδούχο Απόλλωνα, με την ασφυκτική τους άμυνα και έτσι, έφυγαν με το ροζ φύλλο από τη Λεμεσό, όπου δίκαια νίκησαν με 71-82!

Όντως, ήταν θέμα… άμυνας για τους πρασινοκίτρινους, για να υποχρέωναν στην πρώτη φετινή του ήττα τον Απόλλωνα!

Αυτό από τη στιγμή που απέκτησαν μιαν διαφορά γύρω από το +15 στη 2η περίοδο και την κράτησαν μέχρι τέλους, τη στιγμή που ως το 30` οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει μόλις 46 πόντους!

Έτσι, η ΑΕΚ έφθασε στο 4-1 (νίκες-ήττες) και πλέον, τον ίδιο απολογισμό παρουσιάζει και ο Απόλλωνας!

Το… πρόσωπο!

Ανδρέας Σιζόπουλος! Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, ο Χάμιλτον να δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα, αλλά εκτός από την ανασταλτική προσήλωση που παρουσίασε, η νικήτρια ΑΕΚ σε όλο το παιχνίδι, το μεγάλο της εκτελεστικό όπλο, ήταν ο Σιζόπουλος!

Ο έμπειρος διεθνής, σκόραρε 24 πόντους, με 5 στα 7 τρίποντα και επί της ουσίας, το σκοράρισμα στην επανάληψη για την ΑΕΚ, ήταν… δική του υπόθεση!

1η περίοδος

Αν και ο Απόλλωνας έκανε καλύτερο ξεκίνημα και αρχικά είχε προηγηθεί με 10-6, η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ, που με ένα επί μέρους σερί 3-11, προσπέρασε με 13-19, κάτι που έγινε στο 8`.

Μάλιστα στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και στο +7 για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με 15-22, σε ένα διάστημα, που η άμυνα των γηπεδούχων, αντιμετώπιζε πρόβλημα, ειδικά με τον Χάμιλτον και εφόσον η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17-24 στο 10`, ο Αμερικανός της ΑΕΚ, είχε σκοράρει 14 πόντους!

2η περίοδος

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, στη 2η περίοδο, όπου με 2-9 σερί, ανέβασε τη διαφορά στους 14 (13`), όταν το σκορ πήγε στο 19-33 και πλέον, για τον Απόλλωνα τα πράγματα δυσκόλευαν και αν δεν εύρισκε λύση στην αμυντική του λειτουργία, θα είχε μεγάλο πρόβλημα στη συνέχεια!

Όπως και φάνηκε ότι θα γινόταν, γιατί εκτός από το θέμα στην άμυνα, η αντίστοιχη λειτουργία της ΑΕΚ, ήταν τόσο αποτελεσματική που κράτησε τους γαλάζιους χαμηλά και έτσι στο 17`, η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (21-38)!

Διαφορά που παρέμεινε σταθερή, ως τη λήξη του ημιχρόνου. Σκορ 29-46.

3η περίοδος

Ο αργός ρυθμός, σε συνδυασμό με τη δυνατή άμυνα που παρουσίασε η ΑΕΚ κατά το τρίτο κομμάτι του αγώνα, ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν στην εικόνα που είχε η αναμέτρηση σε αυτό το διάστημα.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν… αντίδοτο σε αυτήν τη λειτουργία της αντιπάλου τους και έτσι, σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να την απειλήσουν, με αισθητή μείωση της διαφοράς.

Η ΑΕΚ, ήταν σταθερά πάνω από το +15 και μάλιστα στο 28`, η… ψαλίδα άνοιξε στους 19 (41-60) για να κλείσει η 3η περίοδος με το σκορ στο 46-63.

4η περίοδος

Η αλήθεια είναι ότι, οι ελπίδες του Απόλλωνα (βάση και της εικόνας στην επίθεση που παρουσίασε και στις τρεις πρώτες περιόδους) δεν ήταν αρκετές για να… γύριζε το παιχνίδι.

Αν και στην αρχή, είχε μειώσει στους 15 (51-66), στη συνέχεια η ΑΕΚ πήγε στους 18 (53-71), κάτι που έγινε στο 34` και όπως όλα έδειχναν, η μοίρα του αγώνα, είχε ήδη… καταγραφτεί!

Σταθερό το ύψος της διαφοράς και στα τελικά στάδια του αγώνα και πλέον, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει…