Απόλυτο (3-0) και κορυφή ο Κεραυνός, πάλεψε αλλά ηττήθηκε ξανά η ΕΘΑ (0-3)!

0

Ο Κεραυνός Στροβόλου πέρασε από το Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθέρια με ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο αφού επιβλήθηκε της μαχητικής ΕΘΑ με 68-85. Η διαφορά του αγώνα δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αφού οι γηπεδούχοι του Μπιτζάνη για 32 λεπτά στάθηκαν σαν ίσος προς ίσο με την ομάδα του Λειβαδιώτη να ξεσπά στο τέλος και να προσθέτει άλλο ένα ροζ φύλλο στο ενεργητικό της αφήνοντας την ΕΘΑ για άλλη μια αγωνιστική χωρίς νίκη. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Άχμαντ Ρόρι (με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ) και ο αειθαλής Άρης Κορωνίδης (14 πόντους, 4/9 τρίποντα). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζέρεμι Χέρμπερτ (19π) και Νταμόντρε Χάρις (16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Στροβολιώτες με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαική νίκη της Τετάρτης προηγήθηκαν πολύ νωρίς με 3-11 με κρεσέντο των Θεοχαρίδη, Ρόρι και Χάγκινς από τα 6.75. Ο Μπιτζάνης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ-άουτ με την εικόνα των γηπεδούχων να είναι βελτιωμένη αφού μείωσαν γρήγορα σε 9-11 ενώ κέρδισαν νωρίς-νωρίς και το 2ο προσωπικό φάουλ του Κίτον Γκραντ που αποσύρθηκε άμεσα από τον Χριστόφορο Λειβαδιώτη.

Ο κόουτς των νταμπλούχων προσπάθησε να διατηρήσει φρέσκους τους παίκτες του (μόλις στο 5ο λεπτό είχε χρησιμοποιήσει 8 καλαθοσφαιριστές) ενώ ήταν σειρά του ίδιου να καλέσει τάιμ-άουτ μετά την ισοφάριση των κιτρινόμαυρων σε 11-11. Με την τριάδα των Χέρμπερτ, Ρέτζιναλτ και Χάρις να ζεσταίνεται η ΕΘΑ επέκτεινε το σερί της στο 13-0 για να προηγηθεί με 16-14, σερί το οποίο διέκοψε με σουτ τριών πόντων ο Τζος Χάγκινς. Η ομάδα της Έγκωμης προηγήθηκε με +6 (20-14) προτού ο Κεραυνός μειώσει σε 20-17 (μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Χάρις) που ήταν και το σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάιμον Μιχαήλ με την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση σημείωσε 4 συνεχόμενους πόντους με τον Κεραυνό να περνά μπροστά με 20-23 όμως η ΕΘΑ απάντησε για το 24-23. Ο Λειβαδιώτης επανέφερε την αρχική πεντάδα (Θεοχαρίδης, Ρόρι, Χάγκινς, Γκραντ και Κινγκ) και αφού έλεγξε την “αεροπορία” έφθειρε με φάουλ τους κιτρινόμαυρους για να προηγηθεί με 26-31. Ο Ιγκνατόφσκι κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων όμως χαράμισε και τις 3 ελεύθερες βολές με τον αειθαλή μπόμπερ Άρη Κορωνίδη (που πήρε τη θέση του Χάγκινς) να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα δίνοντας αέρα 8 πόντων στην ομάδα του Στροβόλου. Ακολούθησε ένα γαιτανάκι διαμαρτυριών αφού αρχικά ο κορυφαίος της ομάδας του Μπιτζάνη Ντραμόντε Χάρις χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ (που ήταν και το 3ο) ενώ στη συνέχεια δόθηκε τεχνική ποινή στον πάγκο της ΕΘΑ για διαμαρτυρίες.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δυσκολεύονται αφάνταστα επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα των νταμπλούχων να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 32-41.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με το προηγούμενο ματς αφού οι Εγκωμίτες μπήκαν αφιονισμένοι και με σερί 14-2 και τον Χέρμπερτ να είναι καυτός πέρασαν μπροστά στο σκορ με 46-43 και στη συνέχεια με 50-46 με την ομάδα του “Λείβα” να δείχνει ανήμπορη στις δύο πλευρές του παρκέ. Με 5 πόντους του αειθαλή μπόμπερ Άρη Κορωνίδη και άλλους 5 του Άχμαντ Ρόρι οι ερυθροκίτρινοι ξεπέρασαν το σοκ που τους προκάλεσε για 7 λεπτά η ομάδα του Μπιτζάνη και πέρασαν εκ νέου μπροστά με 50-53. Ο Τζερόμ Άτζερ (που ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο) μείωσε με βόμβα τριών πόντων στο καλάθι (53-55) όμως οι δύο βολές του Γκραντ έδωσαν ξανά αέρα 4 πόντων στους φιλοξενούμενους για το 53-57 που ήταν και το σκορ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Χέρμπερτ μείωσε ξανά στον πόντο όμως κάπου εκεί ο Άρης Κορωνίδης (ξανά)πήρε το όπλο του και με δύο τρίποντα έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα του (56-67) που έτρεξε ένα σερί 10-0 αναγκάζοντας τον κόουτς Μπιτζάνη να καλέσει τάιμ-άουτ. Αυτό ήταν και το κομβικότερο σημείο της αναμέτρησης αφού η ΕΘΑ έχοντας ένα βουνό ν’ανέβει και με το πολυβόλο της (Χέρμπερτ) να αποβάλλεται με 5 φάουλ δε μπορούσε να επιστρέψει στην αναμέτρηση με τον Κεραυνό να παίρνει μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη ενδιάμεσα των ευρωπαικών του υποχρεώσεων.

*Ν’αναφέρουμε ότι στην ενεργό δράση επέστρεψε ο Σάιμον Μιχαήλ από πλευράς ερυθροκιτρίνων που στερήθηκαν όμως τις υπηρεσίες του Μοχάμεντ Αμπουκάρ ενώ από την ομάδα του Μπιτζάνη επίσης απουσίασε ο Ντέιβις με τις 2 ομάδες να μετρούν από μία πολύ σημαντική απουσία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 32-41, 53-57, 78-85