Η άρση νόμου για Ολυμπιακό με ΠΑΟΚ!

0

Τι κι αν πέρσι πέρσι δυσκολεύτηκε αρκετά (89-84) και πρόπερσι χρειάστηκε παράταση (104-99, κ.α. 87-87) για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ;

Τι κι αν στο αντίστοιχο ματς της σεζόν 2014-15 αγωνίστηκε με το ιατρικό δελτίο γεμάτο (νοκ άουτ οι Σπανούλης, Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλης και Κατσίβελης), ενώ είχε χάσει και τον Λαφαγιέτ στα τελευταία λεπτά με διάστρεμμα; Ο Ολυμπιακός τα τέσσερα τελευταία χρόνια καταφέρνει να σπάει την παράδοση που έχει χτίσει ο ΠΑΟΚ από το 2000 -όταν μετακόμισε στο κλειστό της Πυλαίας- ο οποίος μέχρι και την περίοδο 2012-2013 μετρούσε 12 νίκες σε 16 ματς!

Όμως ο… νόμος της έδρας του ΠΑΟΚ από τη σεζόν 2013-2014 τελεί υπό καθεστώς άρσης για τους «ερυθρολεύκους», καθώς τότε είχαν επικρατήσει 74-72 μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα και τον Τζαμάριο Μουν να ολοκληρώνει στα 8’’ μια απίστευτη ανατροπή με σερί 7-0 (σ.σ. από 72-67 εις βάρος των Πειραιωτών).

Η τελευταία φορά που ο δικέφαλος του Βορρά πήρε το ροζ φύλλο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στην Πυλαία ήταν την αγωνιστική περίοδο 2012-2013 (76-71), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός μετρά συνολικά τις 18 στην έδρα του αντιπάλου του, ο οποίος έχει 15.

Σε αυτά τα 34 παιχνίδια που διεξήχθησαν στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του επαγγελματικού πρωταθλήματος, δηλαδή από το 1992 και μετά, η μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ σημειώθηκε την περίοδο 1999-2000 με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους (87-67). Εκείνη την εποχή μάλιστα απέκλεισε (2-0) από τους τελικούς της Α1 τον Ολυμπιακό του Γιάννη Ιωαννίδη μολονότι είχε μειονέκτημα έδρας.