Ασταμάτητη η ΕΝΠ “καθάρισε” και την ΕΘΑ!

0

Η ΕΝΠ ήταν η νικήτρια του αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής αφού επιβλήθηκε στο Παλατάκι της ΕΘΑ με 75-67. Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι για 30+ όμως οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα μεγάλο ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο και χάρη σ’αυτό πανηγύρισαν την 4η τους φετινή νίκη. Κορυφαίος των νικητών ο Χόλις με 20 πόντους.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την Πάφο η ομάδα του Κακιούζη μπήκε σαφέστατα πιο συγκεντρωμένη στα αρχικά στάδια του αγώνα και μετά το αρχικό 8-6 παίρνοντας ρυθμό κυρίως από την άμυνα και βασιζόμενη στον επιθετικό οίστρο του Χόλις έτρεξε ένα σερί 15-4 για να κλείσει εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό στο παλατάκι άλλαξε κάπως αφού παρά το γεγονός πως η ΕΝΠ προηγήθηκε μέχρι και με +15 (33-18) οι Εγκωμίτες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά με τους Άτζερ, Χέρμπερτ και τον νεοφερμένο Ιζαμπέλ Τζούνιορ κατάφεραν μεθοδικά να ροκανίσουν τη διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου στους 7 (44-37).

Η ομάδα του Μπιτζάνη με το πόδι στο γκάζι έφερε το παιχνίδι στα ίσα (44-44) και κάπου εκεί το ντέρμπι άναψε για τα καλά! Το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο με το προβάδισμα ν’αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι το 58-57 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Τζόρντιν Ουίλιαμς για το 60-57 των βυσσινί.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι και στην συνέχεια. Στο 34’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 64-61, ενώ τρία λεπτά πιο μετά οι «βυσσινί» προηγούνταν με 69-64. Με την λήξη του αγώνα η ΕΝΠ επικράτησε με 75-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 44-37, 60-57, 75-67