Άτυχος μέσα στην αστοχία του

0

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει για την αστοχία των παικτών του Κεραυνού πίσω από τα 6.75 και τον έναν πόντο που τελικά του έλειψε.

Image

Το μπάσκετ είναι απλό άθλημα και κυρίως δίκαιο. Η Τσερκάσκι ήταν ελάχιστα καλύτερη από τον Κεραυνό στα 80 λεπτά που έπαιξαν και δικαίως πανηγύρισαν την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο Κεραυνός αποκλείστηκε για δύο λόγους.

Πρώτον δεν κατάφερε να ματσάρει το μέγεθος των παικτών της ουκρανικής ομάδας και δεν έβγαιναν τα μαρκαρίσματα σε πολλές περιπτώσεις.

Δεύτερον, σούταρε 3/14 τρίποντα και συνολικά στα δύο ματς είχε 7/31. Ε, δεν πας πουθενά με αυτό το ποσοστό.

Και τα περισσότερα ήταν καλές επιλογές, ανενόχλητοι εκτέλεσαν. Στο γήπεδό σου παίζεις, δε γίνεται να σουτάρεις με 21%.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Όταν είσαι γηπεδούχος και θες να καλύψεις μία διαφορά της τάξης των 11 πόντων, ζητάς ένα πράγμα και είμαι σίγουρος πως ήταν και η τελευταία οδηγία του κόουτς Λειβαδιώτη… «μπείτε δυνατά από το τζάμπολ».

Το 23-15 της πρώτης περιόδου κρίνεται ιδανικό για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά έμειναν εκεί οι παίκτες του Κεραυνού.

Προφανώς και η κούραση είναι ένας παράγοντας απόλυτα κατανοητός, αλλά κάπου έβαλε το χεράκι του κι ο κόουτς.

ΜΙΚΡΟ ROTATION

Φυσικά και ο Λειβαδιώτης βλέπει καθημερινά τους παίκτες του στην προπόνηση και γνωρίζει πολύ καλύτερα από μένα την κατάστασή τους, αλλά θεωρώ πως είχε πολύ μικρό rotation στα δύο ματς.

Με 7 παίκτες έβγαλε τα δύο παιχνίδια την ώρα που οι Ουκρανοί είχαν εννιά (9) παίκτες που έμειναν στο παρκέ τουλάχιστον 15 λεπτά.

Οπότε η κούραση είχε λογική.

Η ομάδα έχει έμπειρους παίκτες σε διεθνείς διοργανώσεις λόγω εθνικής Κύπρου που έχουν «εικόνες» και θα μπορούσαν να βοηθήσουν ενδεχομένως. Όχι, βάζοντας 10 πόντους, αλλά σίγουρα κάνοντας πιο απλά και ουσιαστικά πράγματα. Δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ, ακόμη και δύο δυνατά φάουλ.

ΕΝΑ ΜΑΤΣ ΕΙΝΑΙ… ΣΤΙΓΜΕΣ

Πιστεύω πως ένα παιχνίδι μπορεί να κριθεί από μία φάση που να έχει γίνει αρκετά πριν μπει ο χρόνος στα τελευταία του λεπτά.

Το ίδιο συνέβη και χθες το βράδυ.

Με το σκορ στο 51-48 ο Κεραυνός χάνει επίθεση και στην άλλη πλευρά ενώ παίζει καλή άμυνα χάνει το ριμπάουντ και δέχεται τρίποντο.

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με το σκορ στο 60-56. Χαμένο ριμπάουντ και «τιμωρία» με τρίποντο του Κόνιεφ.

ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Οι άνθρωποι του Κεραυνού ήταν φυσικό να μη γνωρίζουν τι συμβαίνει στα άλλα γήπεδα ώστε να εκμεταλλεύονταν τις τρεις θέσεις που άφησαν οι ομάδες του BCL που αρνήθηκαν να αγωνιστούν.

Έναν πόντο χρειαζόταν ο Κεραυνός για να στεφθεί «lucky looser», αλλά για κάποιο ακατανόητο λόγο οι Ουκρανοί εκδήλωσαν επίθεση στο τέλος χωρίς αιτία.

ΥΓ: Καλή επιτυχία στις ομάδες που ξεκινούν το πρωτάθλημα και υγεία σε όλους τους παίκτες.