Διπλό των Moufflons επί της ΕΝΑΔ

0

Στις νίκες επέστρεψαν οι Moufflons παίρνοντας το διπλό με 74-47 κόντρα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, σε αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Οι νικητές έφθασαν τους 16 βαθμούς, με την ομάδα του Αγίου Δομετίου να έχει 13.

Κορυφαία για την νικήτρια ομάδα η Kylie Ellen Meadows που είχε 20 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης η Αγγελική Παπαγιάννη (14 πόντους, 4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και η Μαρίνα Κινάνη (13 πόντους, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Η ΕΝΑΔ με βολή της Μερκούρη πέτυχε τον πρώτο πόντο του αγώνα, με τους Moufflons να μπαίνουν μπροστά μετά από μία βολή της Ιωάννου κι άλλη μία της Κινάνη, ενώ στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου μπήκαν μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων (4-14) μετά το τρίποντο της Παπαγιάννη.

Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με διαφορά 21 πόντων (7-28), ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να αυξήσουν κατά έξι πόντους (πέτυχαν 16 έναντι 10 των γηπεδούχων) τη διαφορά (17-44).

Οι Moufflons σφράγισαν το ροζ φύλλο τους στο δεύτερο ημίχρονο, κατά το οποίο οι αποστάσεις μεταξύ των δυο ομάδων έμειναν αναλλοίωτες. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν έναν πόντο περισσότερο (14-13), ενώ στο τέταρτο οι νικητές σημείωσαν με τη σειρά τους έναν περισσότερο (16-17), παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με σκορ 74-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-28, 17-44, 31-57, 47-74

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης)

Πουσιαπακέ 3, Ειρ. Τσολιά 11, Μερκούρη 14, Αθανασίου 3, Bogangabe Lee 14 (1), Παρπούνα, Δζαμαλ, Ερεβμπεναγκιε 2