Έχασε και αποκλείστηκε η Βουλγαρία του Σάσα από το Βέλγιο

0
To Bέλγιο πήρε (89-80) το «do or die» ματς κόντρα στην Βουλγαρία και έτσι η παρέα του Βεζένκοβ αποχαιρέτησε το Eurobasket. Στην επόμενη φάση οι νικητές, ελπίζει Γεωργία και Ζούρος.

Δεν μπόρεσε η Βουλγαρία του Βεζένκοβ να πάρει τη νίκη στον… τελικό πρόκρισης κόντρα στο Βέλγιο. Η παρέα του Ομπασοχάν έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 89-80, πήγε στο 3-2 και τσέκαρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Eurobasket. Στον αντίποδα η Βουλγαρία που με νίκη θα περνούσε, τελικά έπεσε στο 1-4 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με τη μία νίκη που έκανε στο προηγούμενο ματς κόντρα στη Γεωργία.

Για τους Βέλγους ο Ομπασοχάν μέτρησε 23, ο Λεκόμτ τελείωσε με 20 και ο Ντε Ζέου είχε 13 πόντους.. Στον αντίποδα για τη Βουλγαρία κορυφαίος σε άλλο ένα ματς ήταν ο Βεζένκοβ με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μποστ πρόσθεσε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Αν η Γεωργία του Ζούρου επικρατήσει του Μαυροβουνίου, τότε θα περάσει στη φάση των «16».

Το ματς

O Bεζένκοβ είχε κέφια στο πρώτο δεκάλεπτο και τα τρίποντα του κατάφερε να δώσει προβάδισμα με 16-15 στη Βουλγαρία, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Ο παίκτης του Ολυμπιακού συνέχισε να φθείρει τους παίκτες του Βελγίου και με δύο βολές, έγραψε το 18-15.

Το Βέλγιο ανέβασε την απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο, έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να φύγει με επτά πόντους (23-30) χάρη στο καλάθι του Λεκομτ. Ο Μπακό με σουτάκι μέσης απόστασης. Η Βουλγαρία συνέχισε να δυσκολεύεται, με τον Ομπασοχάν να σκοράρει για το 28-41 στο 19′. Ο Βεζέκοβ είχε 14 πόντους στο ημίχρονο με 4/11 σουτ.

Οι Βούλγαροι αντέδρασαν γρήγορα, έδειξαν σημάδια βελτίώσης και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 45-45 χάρη στο τρίποντο του Ιβάνοφ. Ο Λεκόμτ έκανε το 45-50 για τους Βέλγους στο 27′. O Oμπασοχάν με lay up διαμόρφωσε το 60-66 στο 30′.

Ο Μποστ με εντυπωσιακό coast to coast έκανε το 67-72, αναγκάζοντας το Βέλγιο να καλέσει time out. Ο Βεζένκοβ μείωσε σε 70-75 στο 35′, δίνοντας ελπίδα στη Βουλγαρία. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Βεζένκοβ διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητή για φαουλ και χρεώθηκε τεχνική ποινή, με τους Βέλγους να κάνουν το 75-82. Με το σκορ στο 78-84, ο Ταμπού έβαλε 1/2 βολές. Στην επόμενη κατοχή οι Βούλγαροι έκαναν λάθος και το ματς τελείωσε.