Έχασε (και) από την Κύμη ο ΠΑΟΚ

0

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα σε ό,τι αφορά την Α1 έδωσε ο ΠΑΟΚ, χάνοντας εκτός έδρας από την Κύμη με 88-85 και στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη 16η αγωνιστική.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που με ρεκόρ 8-8 έχει υποχωρήσει πια στην 7η θέση και αρχίζει να αγχώνεται για το αν θα βρεθεί στα πλέι οφ.

Θέση σε αυτά, αντίθετα, διεκδικούν πια με αξιώσεις οι Ευβοιώτες, που έχουν πάρει για τα καλά τα πάνω τους και εντυπωσιάζουν το τελευταίο δίμηνο.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (51-46), ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε στο 30′ (65-66).

Στην τελευταία περίοδο η Κύμη βρέθηκε στο +5 (83-78), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (86-85), ο Σμιθ με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και στο φινάλε καταγράφηκαν ένα άστοχο τρίποντο του Γκος κι ένα κόψιμο του Οκερέαφορ στον Χαραλαμπόπουλο.

Σμιθ και ΜακΦάντεν με 22 και 18 πόντους οι κορυφαίοι των νικητών, Ζάρας και Γκος ξεχώρισαν για τους Θεσσαλονικείς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85

ΚΥΜΗ: Μανωλόπουλος 14 (4), Οκερέαφορ 11, ΜακΓκι 7, ΜακΦάντεν 18 (4), Σμιθ 22 (1), Γερομιχαλός, Τζόουνς 6, Γλυνιαδάκης 10, Κάιζερ, Μπάρλος.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 9 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τζάκσον 6, Γκος 13 (2), Τζόουνς 9 (1), Κόνιαρης 15 (3), Καρράς 4, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 14, Χαραλαμπόπουλος 4.