Έδειξε τα «δόντια» της η Πορτογαλία!

0

Η αντίπαλος της Κύπρου στον αγώνα του Σαββάτου (20/2), Πορτογαλία, διέλυσε την Λευκορωσία με 75-57 στο κλειστό «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Με αυτή τους την νίκη οι Πορτογάλοι έπιασαν τους Λευκορώσους στην κορυφή της βαθμολογίας (4 νίκες-1 ήττα) και μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας της στο ματς του πρώτου γύρου (72-56).

Image

Σήμερα (18/2, 19.00) η Εθνική Κύπρου αντιμετωπίζει την Αλβανία εντός έδρας σε αναμέτρηση για την προ-προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 με στόχο την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Στο ματς που άνοιξε την… αυλαία των αγώνων στο  στο κλειστό «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» η Πορτογαλία, την οποία η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει το Σάββατο έκανε επίδειξη δύναμης διαλύοντας την Λευκορωσία με 75-57.

Οι Ίβηρες μπήκαν δυνατά στο ματς και από το 10 και έπειτα έγιναν το απόλυτο αφεντικό με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Οι Λευκορώσοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το φινάλε του οποίου τους βρήκε πίσω στο σκορ με μόλις δύο πόντους διαφορά (14-12).

Από εκεί και πέρα όμως η Πορτογαλία, έχοντας ως ηγέτες του Αμαράντε και Ντελγκάδο μπήκε στη θέση του οδηγού και παρέμεινε σε αυτή ως το τέλος.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ της 39-23, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο (56-29).

Η τελευταία περίοδος είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα με την Πορτογαλία να κάνει συντήρηση δυνάμεων εν όψει της μεθαυριανής αναμέτρησης με την Κύπρο. Έτσι η Λευκορωσία βρήκε την ευκαιρία να κλείσει την ψαλίδα και να μειώσει το εύρος της ήττας της. Δεν κατάφερε όμως να καλύψει τη διαφορά της νίκης της στον αγώνα του πρ΄του γύρου στο Μινσκ (+16)

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 39-23, 56-29, 75-57