Εύκολο πέρασμα από το Λαύριο!

0

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του Λαυρίου με σκορ 84-60 και έκανε το 8-1 στην Basket League, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Με εκπληκτική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να κάνει το 25-10 από την πρώτη περίοδο και να παίξει πιο ελεύθερα στην συνέχεια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο χαλάρωσε αμυντικά με αποτέλεσμα να δεχτεί 22 πόντους, ωστόσο επιθετικά ήταν το ίδιος καλός και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-32 υπέρ των “πράσινων”.

Στο δεύτερο μέρος οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ επανέφεραν την καλή αμυντική λειτουργία και ο Παναθηναϊκός , καθάρισε το ματς κλείνοντας την 3η περίοδο με +20 (64-44). Στην 4η και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελέυθερα κι έτσι ήρθεθφυσιολογικά το τελικό 84-60 για τους “πράσινους”. Μάλιστα από την μεγάλη… χαλαρότητα το Λαύριο μπήκε να πάιξει με 6 (!) μετά από ένα τάιμ άουτ, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 32-48, 44-64, 60-84.

MVP: Ο Γιάννης Μπουρούσης επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην εύκολη επικράτηση.

KEY FACTOR: Το δυναμικό ξεκίνημα των “πράσινων”.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Τζίτο Κοκ δεν άντεξε κόντρα στον “Μπούρου”.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Μπράντον Γιανγκ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ ξεχώρισε από το Λαύριο.