ΕΝΑΔ – Ανόρθωση 34-73: Με άνετη νίκη της Ανόρθωσης έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής

0

Στη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη, έφτασε απόψε η Ανόρθωση, η οποία στο κυανόλευκο ντέρμπι, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο CBF Arena, νίκησε με σχετική ευκολία την ΕΝΑΔ με 73-34.

Η Ανόρθωση διεύρυνε την υπέρ της διαφορά, που ήταν στο +11 (21-32) στο 20λεπτο, κατά την επανάληψη και έφτασε σε μιαν δίκαια επικράτηση.

Με το σκορ στο 9-18 για την Ανόρθωση, έκλεισε το πρώτο κομμάτι στην αναμέτρηση. Η Ανόρθωση πήρε από την αρχή το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις, με τις παίκτριες της, να εκτελούν από κοντινές κυρίως αποστάσεις.

Στη συνέχεια, η Ανόρθωση διεύρυνε το προβάδισμα της, βασιζόμενη στην πιεστική της άμυνα, η οποία είχε θέμα, μόνο με την Μπράουν. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η διαφορά ανέβηκε στους 13 (17-30).

Στο ημίχρονο, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 21-32.

Στην 3η περίοδο, το κύριο στοιχείο ήταν η άμυνα της Ανόρθωσης, που περιόρισε αισθητά το σκοράρισμα της αντιπάλου της και με τους ταυτόχρονους πόντους στην επίθεση (κυρίως από τη Μακλούρ) η διαφορά άγγιξε τους 20 (25-44) και στο 30`, το σκορ πήγε στο 26-46.

Τυπική διαδικασία έγινε η 4η περίοδος, με την Ανόρθωση να ανοίγει και άλλο τη διαφορά (29-52) με τις Ράτσα, Πάγκαλος να δίνουν πόντους. Στο 36` το σκορ πήγε στο 32-60 και ενώ το τελικό, ήταν 73-34.

Σκορ ανά περίοδο: 9-18, 12-14, 5-14, 8-27.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 9-18, 21-32, 26-46, 34-73.

ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης): M. Καλιάνου 2, Χ. Καλιάνου 4, Κουζάλη 2, Μπράουν 25 (1), Γουάφα, Τσολιά 1, Στούππενου.

Ανόρθωση (Α. Αρίστου): Πάγκαλος 11 (1), Πιττάκα 7 (1), Μενελάου 7, Ράτσα 15, Μακλούρ 19, Γεωργίου 6, Κωνσταντινου 5 (1), Ιωάννου, Χαραλάμπους 3 (1), Βάχεβα, Γενγκενίδη.