Έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής – Οι Warriors επιβλήθηκαν της Think Colour -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Με την αναμέτρηση μεταξύ των EUC Alumni Warriors BC απέναντι στον Pegasos Think Colour έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής του Χειμερινού Τουρνουά Καλαθόσφαιρας, με τους απόφοιτους του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου να παίρνουν το πρώτο ροζ φύλλο με νίκη 72-39.

Η αναμέτρηση ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο μόλις δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βγάζουν τεράστια ένταση στο αμυντικό κομμάτι ενώ παράλληλα έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι χτίζοντας από νωρίς μια διψήφια διαφορά. Οι Think Colour δεν μπήκαν από την αρχή στο παιχνίδι και έμοιαζαν παγιδευμένοι ξεκινώντας την αναμέτρηση με αρκετά άστοχα σουτ.

Με τον Γ. Τσαγγαρίδη να δίνει το έναυσμα οι Warriors έτρεξαν το γήπεδο πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια με τη διαφορά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να φτάνει στο +23 (29-6). Με τις δύο ομάδες να προβαίνουν σε εκτεταμένο rotation οι Πολεμιστές συνέχισαν να συντηρούν μια διαφορά με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την παραγωγικότητα τους. Το επί μέρους σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 20-15 με την κόρνα του ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 49-21.

Ο ρυθμός και η παραγωγικότητα έπεσαν στην επανάληψη με την αναμέτρηση να κινείται στο ίδιο μοτίβο ενώ η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με τη λήξη της αναμέτρησης να βρίσκει το τελικό σκορ στο 72-39.

EUC ALUMNI WARRIORS BC: Andreas Tsiatinis 21 (2), Ν. Θωμά 11, Τσαγγαρίδης 10 (2), Κωνσταντινίδης 9 (1), Ιωάννου 8, Στυλιανού 6, Γερομόσχος 5 και Χατζηγεωργίου 2.

PEGASOS THINK COLOUR: Νικολαίδης 7 (1), Peter-Alan Elia 6, Gavrilovic 4, Σταυρινού 4, Παρσαμάκης 3 (1), Χρίστου 3, Milian Kostadinov 2, Plamen Kostadinov 2, Panayiotis Georgiou 2, Αβρααμίδης 2, Αντωνίου 2 και Χαραλάμπους 2.