Έπεσε ηρωικά η Κύπρος στον τελικό του Ευρωπαϊκού

0

Την ήττα με 73-64 γνώρισε η Κύπρος στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας από τη γηπεδούχο ομάδα του Κοσόβου, μετά από τιτάνια προσπάθεια, φτάνοντας μια ανάσα από μια επική ανατροπή.

Μπορεί μαζί με το χρυσό μετάλλιο να χάθηκε η άνοδος στη Β’ Κατηγορία, ωστόσο οι παίκτες του Μιχάλη Μιχαήλ απέδειξαν πως το μέλλον τους ανήκει.

Αυτή ήταν η μοναδική ήττα που γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξαγόταν τις τελευταίες ημέρες στο Κόσοβο.
Κορυφαίος για την Κύπρο ήταν ο Γιώργος Τρετιακόβ με 25 πόντους (9 ριμπάουντ).

Δεν ξεκίνησε καλά η Εθνική Κύπρου στον αγώνα, με το Κόσοβο να καταφέρνει να προηγηθεί με 23-7 με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου. Η κυπριακή ομάδα ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν μία μικρή υπεροχή, όπου κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να είναι μπροστά στο σκορ με 39-20.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σημάδια βελτίωσης στην Γ’ περίοδο. Το τέλος της περιόδου βρήκε το σκορ να είναι στο 59-43. Η Κύπρος ήταν καλύτερη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας έως το 34’ να μειώσει σε δέκα την διαφορά (63-53). Στην συνέχεια ο Αλεξάνδρου με λέι απ και ο Ηλιάδης με τρίποντο μείωσαν στους πέντε (63-58), ωστόσο το Κόσοβο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 39-20, 59-43, 73-64

Κόσοβο (Ιμπραχίμ Καραμπέγκ): Ισμαΐλι 7, Καπίτι 4, Μακάσκι 9 (2), Σόλα 17 (1), Ουκάι 17 (2), Αντέμι, Ντερβίσι 3 (1), Κρασνίκι 10 (1), Νεζίρι 4 (1), Σόλλοβα 2.

Κύπρος (Μιχάλης Μιχαήλ): Χριστοφίδης, Κωνσταντινίδης 1, Δημητρίου 6, Παπαϊωάννου 9 (1), Τρετιακόβ 25, Αχιλλέως 2, Αλεξάνδρου 2, Χειμώνας, Ηλιάδης 9 (3), Παφίτης, Πουλλίτας, Στυλιανού 10 (1)