Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για τις Moufflons

0

Την 3η τους νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα Γυναικών πέτυχε χθες βράδυ η ομάδα των Moufflons, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τις Black Panthers με 31-39 και παράλληλα ανέβηκε στην κορυφή της Βαθμολογίας, έστω και προσωρινά δεδομένου ότι έχει αγώνα περισσότερο από τις ομάδες που ακολουθούν. Για τις “Πάνθηρες”, παρά την καλή εμφάνιση και προσπάθεια (κυρίως στο Α’ μέρος), αυτή ήταν η 3η φετινή ήττα σε ισάριθμα παιγνίδια, η οποία τις κρατά προς το παρόν στο κάτω διάζωμα της Βαθμολογίας.

Η χθεσινοβραδινή αναμέτρηση στο Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να δημιουργείται η αίσθηση ότι θα εξελισσόταν σε ντέρμπι. Παρά το μικρό προβάδισμα που πήραν οι φιλοξενούμενες στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 6-10, οι γηπεδούχες κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση με τη λήξη του ημιχρόνου σε 14-16 κι έτσι να προμηνύεται ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο. Η εικόνα αυτή όμως πόρρω απείχε από το τι εξελίχθηκε στην επανάληψη.

Η ομάδα των Moufflons μπήκε πολύ πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να “καθαρίσει” από νωρίς την υπόθεση νίκη και δεν άργησε να φτάσει στο στόχο της. Μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενες ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ σε διψήφια επίπεδα (21-32) και με την έναρξη της 4ης περιόδου η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +18 (21-39) σε κάποιο σημείο. Οι Black Panthers κατάφεραν απλά στο τέλος να ρίξουν τη διαφορά κι έτσι το 31-39 έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Κορυφαία από τις νικήτριες ήταν η Κωνσταντίνα Κόνιαλη, η οποία σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Ως βασικές συμπαραστάτριες είχε την Κατερίνα Τσίκκου με 9 πόντους και την Μαριάννα Καραχάννα με 7. Από τις γηπεδούχους ξεχώρισε η Μαρία Έλληνα με 7 πόντους και την ακολούθησαν η Ana Ines Alcaide με 6 πόντους και οι Σιακά, Ανδρέου και Σιακαλλή με 4 έκαστη. Την επόμενη αγωνιστική, οι Black Panthers θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τις Blue Cats, ενώ οι Moufflons θα έχουν ρεπό.