Ερασιτεχνικό: Το UNIc το θρίλερ απέναντι στον Δήμο Έγκωμης με buzzer Κομνηνού

0

Το ντέρμπι κορυφής μπορεί να είχε βαθμολογικό κίνητρο μόνο για την ομάδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, δεν παύει όμως να αποτελεί ένα αγώνα μεταξύ των ομάδων που καπάρωσαν τις 2 πρώτες θέσεις της Β’ Κατηγορίας.

Οι Εγκωμίτες έχουν κλειδώσει την πρωτιά, οι Αετοί ήθελαν νίκη για να πάρουν τη 2η θέση και τα κατάφεραν με επεισοδιακό τρόπο αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ (50-51) δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με την ομάδα του Α.Χρίστου να πετά στο καλάθι των αχρήστων δύο ελεύθερες βολές και τους Eagles στο τρανζίσιον με τρίποντο του Κομνηνού -με ταμπλό- να κλέβουν το ροζ φύλλο αφού στο 1,1 δευτερόλεπτο που απέμεινε το τρίποντο του Μιχαηλίδη σταμάτησε στο σίδερο. Το ακόμη εντυπωσιακότερο ήταν πως το σουτ του Αλέξανδρου Κομνηνού που έκρινε και την τύχη του αγώνα ήταν το πρώτο και μοναδικό που επιχείρησε στο ματς αφού πέρασε στο παρκέ στα τέλη του τέταρτου δεκαλέπτου.

Οι Μακεδόνες ξεκίνησαν καλύτερα με τον Μενοίκου να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό αφού οι Αετοί δεν είχαν καλαθοσφαιριστή να τον ματσάρει στο 1V1, όμως η ομάδα του Πηλαβά ισορρόπησε την αναμέτρηση. Φωτιά έβαλε στον αγώνα το 3ο φάουλ του Ιακώβου που δημιούργησε ένταση στο παρκέ με τους παίκτες του Γενά να εκμεταλλεύονται τον εκνευρισμό και με 2 βόμβες του Μιχαηλίδη να κλείνουν το ημίχρονο στο +7 (33-26).

Οι παίκτες του Πηλαβά βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Παπαθωμά και στέλνοντας βοήθειες στον Μενοίκου άφησαν άποντους για 5+ πλέον αγωνιστικά λεπτά τους πρωτοπόρους για να τρέξουν το δικό τους 10-0 (33-36).

Μπόλικη δουλειά και για το δίδυμο της διαιτησίας Κυπριανού-Πλακωτάς σε ένα αγώνα με ένταση, πάθος και… περίσσιο physical game που παρέμεινε όμως σε καλαθοσφαιρικά πλαίσια.