ΕΘΑ – Κεραυνός 56-80 Άνετος και ωραίος πήρε το διπλό

0

Εύκολα ο Κεραυνός νίκησε την ΕΘΑ στο Ελευθερία

Εδώ τα στατιστικά

Photo Credits: Keravnos Strovolou Facebook

Η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της, έχοντας ως κορυφαίο τον Ιωάννη Πασιαλή με 17 πόντους. Για την ομάδα της Έγκωμης, 18 πόντους σημείωσε ο Χάιταουερ.

Η ομάδα του Στροβόλου έφτασε τις 8 νίκες σε 10 αγώνες, ενώ αντίστοιχα η ομάδα του Κυριάκου Γιαγκουλλή έχει 3 νίκες και 7 ήττες.

Με το διπλό έφυγε ο Κεραυνός από την Έγκωμη, επικρατώντας της ΕΘΑ με 80-56, με MVP τον Πασιαλή που πέτυχε 17 πόντους, 2 τρίποντα και 1 ασίστ.

Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα, με τον Στυλιανού να ευστοχεί σε τρίποντο στο 1’ λεπτό (3-0). Η ΕΘΑ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Hightower στο 4’ (5-5), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (7-5). Ο Hightower μείωσε στο -1 τη διαφορά στο 7’ ευστοχώντας σε βολή (11-10), όμως οι αντίπαλοι έπαιξαν πιο επιθετικά και ανέβασαν τη διαφορά στο +8 στο 9’ με το τρίποντο του Στυλιανού για το 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε το επιθετικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 16 σερί πόντους μέχρι το 16’ (39-13), με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-46. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά , με τον Κωνσταντίνου να κάνει το 48-23 στο 21’, όμως η διαφορά παρέμεινε μεγάλη με τον Στυλιανού να πετυχαίνει τρίποντο στο 30’ για το 67-32.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κακιούζη συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι, και δεν επέτρεψε στην ομάδα της Έγκωμης να την απειλήσει. Έτσι πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 80-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 21-46, 32-69, 56-80