Εύκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός – «Άργησε» ένα δεκάλεπτο ο ΠΑΟ

0

Ο Ολυμπιακός Πειραιώς επιβλήθηκε του ΠΑΟ με 74-61 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έκανε το 1-0 στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αφιονισμένοι στο παρκέ και με τη βοήθεια και του φλεγόμενου από τον κόσμο του Ολυμπιακού ΣΕΦ πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο -που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση- κλείνοντας το μπροστά με +19 (23-4).

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ του 38-20 στο ΣΕΦ ενώ οι τέσσερις γκαρντ του Παναθηναϊκού είχαν 0/15 σουτ σε αυτό το διάστημα!

Ο Ολυμπιακός… παρέσυρε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο του Game 1 της σειράς των τελικών της Basket League και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-20.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο -18 για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα που είδε τους τέσσερις γκαρντ του να έχουν συνολικά 0/15 σουτ εντός πεδιάς!

Συγκεκριμένα, οι Σίβα, Νέντοβιτς, Μέικον και Σαντ-Ρος είχαν 0/9 δίποντα και 0/6 τρίποντα! Όσον αφορά τον Σέρβο γκαρντ, ο Νέντοβιτς τα… έσπασε με 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1 λάθος και 1 ριμπάουντ σε 11:17.

Η αντίδραση που ίσως πολλοί να περίμεναν δεν ήρθε ποτέ αφού η διαφορά με τρίποντο του Ντόρσει εκτοξεύθηκε στο +23 (48-25) ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα τους ερυθρόλευκους με τη διαφορά να κλειδώνει στους 13 (74-61). Κορυφαίοι των νικητών οι Σλούκας με 16 πόντους (4/6 τρίποντα) και τους διπλούς Φαλ και Βεζένκοφ (14/10 και 12/10) αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61