ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ: Στα προημιτελικά η Πολωνία

0

Έπειτα από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι η Πολωνία επικράτησε με της Ουκρανίας με 94-86 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Από την αρχή του αγώνα ήταν ξεκάθαρο θα παρακολουθήσουμε ένα ντέρμπι. Επρόκειτο για δύο ισοδύναμες ομάδες και φάνηκε πως η μεταξύ τους αναμέτρηση θα κριθεί στις λεπτομέρειες όπως και έγινε.

Οι πολωνοί με ηγέτη τον AJ Slaughter διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξης των τριών πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-24). Η Ουκρανία περιόρισε την δράση του αμερικανού γκαρντ στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το τέλος του ημιχρόνου να τους βρει προηγούμενους με 45-42.

Οι ουκρανοί κατάφεραν να ξεφύγουν με επτά πόντους στο 26′ (59-52) όμως η απάντηση της Πολωνίας υπήρξε άμεση και με σερί 7-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια ένα λεπτό αργότερα. Το σερί τους έφτασε στο 10-0 και στο 28′ προσπέρασαν με 62-59. Η Ουκρανία προσπέρασε με 67-66 στο 29′ όμως η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους πολωνούς να προηγούνται με 69- 67.