Φενέρ – Βαλένθια 98-100: «Μπαμ» στην Πόλη στο απόλυτο θρίλερ!

0

Με 7 σερί πόντους στα τελευταία 39 δευτερόλεπτα της παράτασης, η Βαλένθια έφυγε με το «διπλό» (98-100) από την έδρα της Φενέρ που συνεχίζει να απογοητεύει στη Euroleague!

Το ματς της σεζόν έγινε στην Πόλη, εκεί όπου στην παράταση είχαμε αυτοκτονία της Φενέρ (5-11) και τεράστιο διπλό της Βαλένθια.

Οι Τούρκοι που είχαν στείλει το ματς στην παράταση με καλάθι του Ντε Κολό μετά από επαναφορά στα 0.4 δευτερόλεπτα, δέχθηκαν 7 πόντους σε 39 δευτερόλεπτα στο έξτρα πεντάλεπτο και ηττήθηκαν με 98-100.

Για τους νικητές που ανέβηκαν στο 7-9, ο Ντούμπλιεβιτς είχε 30 με 12 ριμπάουντ, ενώ ο Λόιντ πέτυχε το καλάθι νίκης.

Στον αντίποδα ο Ντε Κολό είχε 31, από 20 οι Ντατόμε και Ουίλιαμς, ενώ ο Σλούκας είχε 10 με 9 ασίστ.

To ματς

Με τον Ντούμπλιεβιτς η Βαλένθια έκανε το 5-9, αλλά η Φενέρ απάντησε γρήγορα και πήρε προβάδισμα, ενώ ο Ντατόμε έγραψε το 16-11 στο 7’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-22 χάρη στο καλάθι του Κώστα Σλούκα.

Ο Ντίξον έκανε το 35-27, ενώ ο Ουίλιαμς έφερε διψήφια διαφορά (40-29) στο ματς. Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια πριν οι 2 ομάδες πάνω στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ήταν να μειώσει σε 48-40. Στο πρώτο ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν 11/11 βολές, ενώ οι Ισπανοί 7/11.

Το 61-49 έγινε με τον Ντέρικ Ουίλιαμς στο 26’, με τον Ντούμπλιεβιτς να κατεβάζει τη διαφορά στους 8 (63-55).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-68 με το τρίποντο του Κολόμ στο 33’ και ανάγκασαν τον Ομπράντοβιτς να πάρει timeout. Η Βαλένθια κατάφερε να περάσει και μπροστά μετά το τρίποντο του Φαν Ρόσομ για το 77-79. Ο Ντατόμε έγραψε το 82-79, 1:30 για το τέλος. Ο Τόμπεϊ ισοφάρισε σε 82-82 στα 37 δευτερόλεπτα. Ο Σλούκας αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Αμπάλντε έγραψε το 82-84, 0.4 για το τέλος Κι όμως η Φενέρ βρήκε το καλάθι για να στείλει το ματς στην παράταση με την έξυπνη επαναφορά μετά το μαγικό play που έφτιαξε ο Ζοτς στον Ντε Κολό.

Ο Γάλλος με τρίποντο έγραψε το 91-85 στο 43′. Το καλάθι του Ντίξον εκανε το 96-89 στο 44′ για να απαντήσει άμεσα ο Λόιντ. Ο Ντόρνεκαμπ έγραψε το 98-96, 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης. O Λόιντ με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 98-100, 8 δευτερόλεπτα για το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια δεν σοκαρίστηκε από την ισοφάριση της Φενέρ που είχε 0.4 δευτερόλεπτα στην τελευταία φάση της 4ης περιόδου, ενώ κατάφερε  να βάλει 7 σερί πόντους στα τελευταία 39 δευτερόλεπτα της παράτασης, η Βαλένθια έφυγε με το «διπλό» (98-100) από την έδρα της Φενέρ!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούμπλιεβιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Λόιντ με 14 και το νικητήριο καλάθι στην παράταση.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αμπάλντε με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και μεγάλα καλάθια στα κρίσιμα λεπτά 4ης περιόδου και παράτασης.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κάλινιτς είχε 2 πόντους σε 30 λεπτά και δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το έμμεσο τρίποντο του Λοιντ, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι του Λοιντ που χάρισε τη νίκη στη Βαλένθια στην παράταση, αλλά και το καλάθι του Ντε Κολό που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια την άμυνα που επαιξε στην τελευταία φάση της 4ης περιόδου και η Φενέρ τα πάντα και κυρίως την αδυναμία της να διαχειριστεί μια διαφορά 7 πόντων στο τελευταίο λεπτό το έξτρα πεντάλεπτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84 (κ.α.), 98-100 (παρ.).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 2 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντε Κολό 31 (6/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 16/16 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίξον 14 (4/7 τρίποντα), Ντουβερίογλου 1, Ντατόμε 20 (6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 3 (1/7 σουτ), Μαρίνκοβιτς, Λόιντ 14 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Εντούρ 4, Αμπάλντε 8 (1/7 σουτ, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 5 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπεϊ 12 (3/5 δίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Μότουμ 14 (2), Ντούμπλιεβιτς 30 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 8 (1).