Άμυνα “ναυάγιο” και αποκλεισμός για την Εθνική Ελλάδος

0

Το… φάντασμα της Εθνικής Ελλάδος ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τη Γερμανία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ (107-96).

Image

Με τραγική άμυνα από την αρχή του αγώνα, δίχως πάθος και καθαρό μυαλό, με τον Γιάννη εγκλωβισμένο από την άμυνα των Γερμανών η Εθνική μας δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική. Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου καταφέραμε να επιβάλουμε το ρυθμό μας, το υπόλοιπο ματς ήταν μονόλογος των πολύ ευστοχων Γερμανών. Οκ ήταν απίστευτα εύστοχο αλλά φταίμε και εμείς. Μόνο ο Λαρεντζάκης προσπάθησε για την ανατροπή αλλά προφανώς και δεν ήταν αρκετός.

Κακό ξεκίνημα με τα γερμανικά πολυβόλα

H ελληνική άμυνα ξεκινησε πολύ άσχημα το ματς με αποτέλεσμα στις πέντε πρώτες επιθέσεις των Γερμανών να δεχθεί 14 πόντους μς 3/3 τρίποντα. Με αυτόν τον τρόπο φτάσαμε στο δευτερόλεπτο του αγώνα να είμαστε πίσω στο σκορ με 9 πόντους διαφορά (14-5). Στο 4′ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (19-9) και τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά για την Ελλάδα με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ιτούδης να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός άλλαξε την άμυνα επιλέγοντας τις αλλαγές ώστε να κρύψουμε τα μακρινά σουτ. Πάρα ταύτα οι Γερμανοί συνέχισαν το… βιολί τους και στο 5′ έκαναν το 25-14. Στο 6′ η Ελλάδα μείωσε σε 25-19 αλλά η γερμανική ομάδα δεν σταμάτησε να… βομβαρδίζει φτάνοντας στα 8/10 τρίποντα.

Με τον Γιάννη να πιάνει δουλειά ή ελληνική ομάδα μείωσε σε 28-25 στο 7′ και σε 28-27 στο 8′. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-27 και δεδομένης της τρομερής ευστοχίας των Γερμανών μια χαρά ήμασταν.

Αντεπίθεση με Λαρι

Στο 12′ η Γερμανία ξέφυγε με 36-29 χάρη σε τρίποντο του Λο. Ο Λαρεντζάκης με την σκληρή του άμυνα και ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων βοήθησε την Ελλάδα να μειώσει σε 36-33 στο 13′. Ο Λαρι έφτασε στους 8 πόντους και η Εθνική μας πλησίασε σε 42-40 στο 15′, να ενώ στο 16′ ισοφάρισε σε 44-44.

Στο 17′ η Ελλαδα προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς με 46-44, όμως οι Γερμανοι πήραν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 18′ (56-51). Με τρίποντο του Σλούκα πίσω από το κέντρο στην εκπνοή του ημιχρόνου προσπερασαμε με 61-57.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν στην επανάληψη με ένα σερί 7-0 για το 64-61 του 22′. Η γερμανική άμυνα εγκλωβισε τον Γιάννη και ο βομβαρδισμός ξεκίνησε πάλι. Η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους στο 26′ (77-62) και ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε ξανά τάιμ άουτ. Το ματς φαινόταν χαμένο. Η Ελλάδα επιχείρησε αντεπίθεση αλλά με αυτήν την άμυνα δεν μπορούσε να ανταποκριθεί. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 83-71 με τον Ιτούδη να έχει ρίξει στη μάχη Αγραβάνη και Λουντζη, παίκτες που δεν είχε χρησιμοποιήσει ως τότε.

Ο Γιάννης επέστρεψε στο παρκέ στο 32′ και η Ελλάδα μείωσε σε 87-78, όμως στο επόμενο λεπτό η διαφορά επέστρεψε στους 14 (92-78). Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ.