Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Φενέρ!

0

Το κάζο του Ολυμπιακού στο Μιλάνο πήγε να μιμηθεί η Φενερμπαχτσέ, η οποία τελικά έκαμψε την αντίσταση της Γαλατασαράι στο φινάλε με τελικό σκορ 85-80 και συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το σύνολο του Ομπράντοβιτς, το οποίο πραγματοποίησε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε να χάνει με 41-54. Ωστόσο, με την έναρξη της επανάληψης η Φενέρ ισορρόπησε το ματς κάνοντας αντεπίθεση διαρκείας και με τεράστιο τρίποντο του Ντίξον στο 39′ πήρε κεφάλι με 82-80, γλιτώνοντας την ήττα-σοκ.

Θετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με 9 πόντους και 7 ασίστ σε περίπου 33′ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-54, 64-66, 85-80.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 14, Σλούκας 9 (1), Νάναλι 5 (1), Βέσελι 20, Κάλινιτς, Ντίξον 17 (5), Ντουβερίογλου 6, Ντατόμε 14 (2).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Μίτσοβ 14 (2), Φιτιπάλντο 5 (1), Τάιους 7, Σιλμπ 21 (2), Πλάις 9, Ντέι, Γκιουλέρ 17 (3), Ντίμπλερ 6 (2), Κοκσάλ 1.

MVP: Ο Βέσελι πραγματοποίησε μια από τις πιο γεμάτες εμφανίσεις της καριέρας του, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους (8/9 διπ.), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα, 3 λάθη και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, όντας ο κορυφαίος του γηπέδου.

Key-factor: Η άμυνα των γηπεδούχων δέχθηκε 54 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι… φωνές του «Ζοτς» στο ημίχρονο έπιασαν τόπο, με αποτέλεσμα οι παίκτες του να έχουν παθητικό μόλις 26 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Απογοήτευση: Ο Φιτιπάλντο (2π) βρέθηκε για περίπου 23 λεπτά στο παρκέ, ωστόσο πέρασε… απαρατήρητος για την Γαλατά.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Σιλμπ με 21 πόντους και 7 ασίστ ξεχώρισε για την φιλοξενούμενη ομάδα.