Η ΑΕΚ ήταν στο +16, αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός!

0

Η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 16 πόντους (55-39) στο 28′, ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος να πέσει στο καναβάτσο, αλλά ο Σλούκας με ένα μοναδικό one man show (23 πόντοι και 8 ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο) γύρισε το ματς και χάρισε νίκη-σωσίβιο (74-80) στους Πειραιώτες.

Για σχεδόν τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός έκανε το χειρότερο παιχνίδι του στη Stoiximan Basket League και πήγαινε ολοταχώς σε μία ήττα, που σε μεγάλο ποσοστό θα του στερούσε την πρώτη θέση στο τέλος της κανονικής περιόδου. Απέναντι σε μία ΑΕΚ που έχει μάθει να ζει και να παλεύει παρά το προβλήματά της, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι βρίσκονται σε αγωνιστική κρίση, επηρεασμένοι από τις απουσίες των ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Πρίντεζη. Ωστόσο με μία απίθανη ανατροπή που φέρει την υπογραφή του ηγέτη του, Κώστα Σλούκα, οι Πειραιώτες έφυγαν νικητές από τα Άνω Λιόσια. Έτσι ανέβηκαν στο 11-1 και κοιτούν με μεγαλύτερη ψυχολογία την «διαλοβδομάδα» της Eurοleague, που θα τους βρει επί ισπανικού εδάφους απέναντι σε Ρεάλ και Μπασκόνια. Από την άλλη, η ΑΕΚ κατάφερε για 28 λεπτά να κάνει το καλύτερό της παιχνίδι στο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι έλειπε από τον πάγκο ο Στέφανος Δέδας, όπως και οι πολύτιμοι Ανγκόλα και Παππάς. Όμως δεν κατάφερε στο τέλος να κρατήσει τη νίκη και έπεσε στο 6-7, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, Άντι Ράουτινς, ο οποίος αν και είχε κρεμάσει τα παπούτσια του για δύο χρόνια, έδειξε ότι παραμένει σε καλή κατάσταση και πέτυχε 23 πόντους με 7/10 τρίποντα.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες εστίασαν στην άμυνα, κάτι που κρατούσε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, αφού αμφότερες στην άλλη άκρη του παρκέ δυσκολεύονταν αρκετά να βρουν πόντους. Ο Ολυμπιακός έκλεισε αποτελεσματικά τους διαδρόμους προς το καλάθι και η ΑΕΚ δεν ήταν εύστοχη από μακριά. Αντίθετα, οι Πειραιώτες ακουμπούσαν συχνά την μπάλα στο ζωγραφιστό, όμως ο Φαλ δεν ήταν σε καλή μέρα. Παρ’ όλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερες επιλογές και από κάποιες ατομικές ενέργειες βρέθηκαν να προηγούνται με 5-9 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η είσοδος του Γκρίφιν έκανε πιο ευέλικτη την «Ένωση» και μαζί ενεργοποίησε τον Χάμερ. Το δίδυμο αυτό δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη φροντ λάιν του Ολυμπιακού και οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0, που τους έφερε στο 14-9 στο 8’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για παραπάνω από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και έκαναν πέντε λάθη στο διάστημα αυτό. Έτσι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 15-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Ζαν Σαρλ να έχει παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιστράτευσε τον Λούντζη, που έκανε καλή δουλειά αμυντικά και μαζί με τους συμπαίκτες του έκλεισαν κάθε διάδρομο στον Κολόμ. Ο Ισπανός προηγουμένως είχε κάνει ζημιά με τα ρήγματα που δημιουργούσε στην αντίπαλη άμυνα και φόρτωσε με φάουλ τους περιφερειακούς του Ολυμπιακού. Ωστόσο, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από τους ψηλούς της. Κάθε αλλαγή στα σκριν έβγαλε mismatch για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στη θέση «3». Οι Πειραιώτες επιχείρησαν με double team να περιορίσουν την φροντ λάιν της «Ένωσης». Τα κατάφεραν με τον Γκρίφιν, όχι όμως και με τον Χάμερ, που έκανε μεγάλη ζημιά με το post up παιχνίδι του και κρατούσε σταθερά την ομάδα του σταθερά μπροστά στο σκορ. Λίγο αργότερα επανήλθε και ο Ράουτινς, ο οποίος έδωσε σημαντικές βοήθειες με τα μακρινά του σουτ και η ΑΕΚ πήγε στο 28-22 στο 17’. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με τον καλύτερο τρόπο, πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (35-27), διαφορά που δημιουργήθηκε από τις βολές (9/13 – 3/6) και τα τρίποντα (4/10 – 2/11).

Το πρώτο ημίχρονο έδωσε φτερά στους παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με την ψυχολογία στα ύψη κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο παρκέ από τις πρώτες κιόλας φάσεις της επανάληψης. Οι Κολόμ και Ράουτινς μπήκαν «καυτοί» και με εύστοχα τρίποντα μπόρεσαν να φέρουν την «Ένωση» σε διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός συνέχισε να εκτελεί με άσχημα ποσοστά πίσω από τα 6,75 μ. και δεν του έβγαινε τίποτα, παρ’ όλο που βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας, οι close out επιθέσεις δεν απέδωσαν. Ο Ράουτινς συνέχισε το βιολί του, καθώς οι γηπεδούχοι διάβασαν ό,τι τους έδινε η αντίπαλη άμυνα και ο Καναδός ήταν ασταμάτητος. Τα μεγάλα του σουτ έφεραν την ΑΕΚ δύο φορές στο +16 (52-36, 55-39). Το παιχνίδι πήρε ξαφνικά πιο γρήγορο ρυθμό κι αυτό ξύπνησε τον Ολυμπιακό, που απάντησε στις «βόμβες» του Ράουτινς. Επιμέρους 11-3 από τους «ερυθρόλευκους» στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το οποίο κάλυψαν κατά το ήμισυ τη διαφορά και μείωσαν σε 58-50, λίγο πριν το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός συνέχισε την αντεπίθεσή του με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξυπνήσει πλέον, έκαναν το παιχνίδι τους και γύρισαν τον διακόπτη, που έφερε και την ανατροπή στο σκορ. Η άμυνα ζώνης με προσαρμογές από την ΑΕΚ δεν έπιασε. Οι Πειραιώτες εκτελούσαν πια με μεγάλη ψυχολογία, ο Σλούκας είχε πάρει πάνω του την ομάδα και όποτε δεν μπορούσε να σουτάρει, εκτελούσε ο ίδιος. Έτσι η τέταρτη περίοδος άρχισε με σερί 11-0 από τον Ολυμπιακό, που προσπέρασε με 58-61. Το προηγούμενο προβάδισμα των φιλοξενούμενων ήταν το 7-9 στο 6′ και χρειάστηκε να περάσουν περίπου 27 λεπτά για να πάρουν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης. Η «Ένωση» σταμάτησε να είναι εύστοχη από την περιφέρεια, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματική κοντά στο καλάθι και μετά το 65-63 στο 36′, δεν έχασαν το προβάδισμα, ενώ με σερί 10-0, πήγαν στο 65-73 και κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80