Η μπίλια έκατσε στη Φενέρ

0

Σ’ένα ματς για πολύ γερά νεύρα η Φενερμπαχτσέ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς λύγισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 78-77 και την έφτασε στο βαθμολογικό πίνακα.
Η πρωταθλήτρια Τουρκίας κέρδισε για τέταρτη συνόμενη φορά τους Μαδριλένους (πέρσι την είχε αποκλείσει από το Φάιναλ Φορ me 3-0 νίκες) και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-3. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ’όλη τη διάρκειά του, αφού το ημίχρονο, βρήκε τους Ισπανούς μπροοστά στο σκορ με 39-40. Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ (57-57) και όλα έμελλε να κριθούν από μία βολή του εκπλητκικού Νάναλι, ο οποίος διαμόρφωσε το 78-77 για την Φενερμπαχτσέ.

MVP

Ο Τζέιμς Γουίλιαμ Νάναλι πραγματοποίησε την κορυφαία του εμφάνιση με την φανέλα τρης Φενέρ, πετυχαίνοντας 18 πόντους, ενώ μάζεψε και πέντε ριμπάουντ.

ΚΕΥ FACTOR

Το χαζό φάουλ του Τζέισι Κάρολ πάνω στοιν Νάναλι, ήταν η κύρια αιτία, που το παιχνίδι δεν πήγε στην παράταση και κατέληξε στα χέρια των Τούρκων.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ

Ο Σέρχιο Γιουλ έκανε ότι μπορούσε για ν’αποτρέψει την ήττα της ομάδας του (14 πόντοι, 8 ασίστ), αλλά στο τελος αστόχησε σ’ένα εύκολο θεωρητικά σουτ για την ποιότητά του.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
Ο Τζέισι Κάρολ δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του στον εκτελεστικό τομέα, αφού είχε 1/7 σουτ εντός πεδιάς. Είναι ο καλύτερος σουτέρ της Ρεάλ, αλλά σήμερα βρέθηκε σε πολύ μέτρια βραδιά.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-40, 57-57, 78-77
Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χεσέκ, Ούντο 14, Μαχμούτογλου, Νάναλι, 18, Βέσελι 11, Κάλινιτς 10, Ντίξον 10, Σλούκας 11, Λουίτζι 4.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 16, Φερνάντεθ 6, Ντόνσιτς, Ματσιούλις 10, Ρέγιες 2, Αγιόν 12, Κάρολ, Χάντερ, Γιουλ 14.