Η… μπίλια έκατσε στον Ερυθρό Αστέρα

0

Σε ένα απόλυτα μοιρασμένο παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να συνεχίσει την ξεφρενη πορεία του επικρατώντας της Φενέρ με σκορ 75-73.

Image

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι κυρίως στο επιθετικό κομμάτι αναγκάζοντας τους Ράντονιτς και Ομπραντοβιτς να βάζουν τις φωνές στους παίχτες τους για τις αμυντικές τους επιδόσεις μετά το 23-23 της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περιοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα καθώς αν εξαιρέσει κανείς ένα δίλεπτο καλής άμυνας από τους γηπεδούχους και πάλι οι επιθέσεις ήταν αυτές που λειτουργούσαν σχεδόν υποδειγματικά για το 44-42 του ημιχρόνου.
Οι φωνές των προπονητών πρέπει να έβαλαν… μυαλό στους παίκτες και οι άμυνες ήταν αρκετά καλύτερες στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Ωστόσο αυτό που δεν έλεγε να αλλάξει ήταν η ισορροπία των δύο αντιπάλων καθώς το επιμέρους 17-17 και ενώ προηγήθηκε με 10 ο Ερυθρός Αστέρα, ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ήρθαν ισόπαλοι. Η 4 η περίοδος λοιπόν ξεκίνησε με τους Σέρβους να προηγούνται με 61-59. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται και αυτή η περίοδος ήρθε ισόπαλη με τις ομάδες να απαντάνε η μία στην άλλη και οι δύο πόντοι που πήραν διάφορα στην 2η περίοδο έφταναν στους Σέρβους να πάρουν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 44-42, 61-59, 75-73.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 6, Τόμπσον 2, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 12 (1), Τζένκινς 14 (2), Γκούντουριτς, Γιόβιτς 8 (1), Κούζμιτς 21, Μπιέλιτσα 2.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 16, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 12 (3), Σλούκας 7 (1), Νάναλι, Βέσελι 7, Κάλινιτς 8 (2), Ντίξον 7 (1), Ντατόμε 16 (4).

MVP: Ο Κούζμιτς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του γηπέδου.

Key Factor: Η προσήλωση των γηπεδούχων σε ολόκληρο το ματς

Απογοήτευση: Οι κακές άμυνες του πρώτου μέρους

Καλύτερος ηττημένος: Ο Ούντο με 16 πόντους ξεχώρισε για τους Τούρκους.