Ισπανικό Σούπερκοπα: Ντερμπάρα και στο τέλος… Βασίλισσα

0

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος και κατέκτησε το Σούπερκοπα πρώτη φορά μετά το 2015 κερδίζοντας στον τελικό τους Βάσκους με 80-73. Η Μπασκόνια πλήρωσε το κακό 4ο δεκάλεπτο (όπου σημείωσε μόλις 11π) ενώ κλειδί αποτέλεσε κατά την άποψη μας το +8 που απώλεσε στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο διαβασμένοι μπλοκάροντας Σενγκέλια και Τζάνινγκς και με τον φυσικό τους ηγέτη Σέρχιο Γιουλ να μπαινει ‘καυτός’ προηγήθηκαν με 14-6. Ο προπονητής των Βάσκων κάλεσε εσπευσμένα τάιμ-άουτ απέσυρε τον Γκρέιντζερ και πέρασε στη θέση του τον Χιλαρντ. Με τον αθλητικό Ντιοπ σε μεγάλα κέφια έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι και πέρασαν μπροστά με 28-36.

Η ‘Βασίλισσα’ απάντησε αφού βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κλέινοντας το ημίχρονο 42-44. Όπως τελείωσε λοιπόν το 1ο ημίχρονο συνεχίστηκε και το 3ο δεκάλεπτο με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα φτάνοντας στην τελευταία και καθοριστικότερη περίοδο με τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (61-62). Οι Γιούλ και Αγιόν (από 15π έκαστος) κράτησαν την Ρεαλ στον αγώνα, όμως στο τέλος ο Καμπάτσο ήταν συγκλονιστικός και στις 2 πλευρές του γηπέδου (13π) και μαζί με τον νεοφερμένο Σλοβένο Κλέμεν Πρέπελιτς (13π) έδωσαν την κούπα στην αρμάδα του Λάσο. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σιλντς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σενγκέλια με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-44, 61-62, 80-73.