Ήττα για την Εθνική μας από την Ελβετία

0

Την ήττα γνώρισε η Εθνική μας ομάδα από την αντίστοιχη της Ελβετίας αφού σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε μόλις πριν από λίγο οι Ελβετοί έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 66-43.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να κυνηγά νωρίς στο σκορ με διψήφια (21-11) από το πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο επιθετικά η Κύπρος μας βρήκε σφυγμό σημειώνοντας 20 πόντους όμως δέχτηκε άλλους τόσους για να πάει στην ανάπαυλα πίσω με -10 (41-31).

Εκ διαμέτρου διαφορετική η εικόνα στην επανάληψη αφού η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ παρουσιάστηκε πολύ πιο προσηλωμένη σε ότι αφορά την άμυνα, κρατώντας τους Ελβετούς μόλις στους 25 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Δυστυχώς στο ίδιο διάστημα οι καλαθοφαιριστές μας έχασαν την επαφή τους με το καλάθι όντας ιδιαίτερα άστοχοι καταφέρνοντας να πετύχουν μόλις 12 πόντους στο ίδιο διάστημα.

Κόβατς, Γιούρκοβιτζ και Πορτανέσε με 16, 12 και 11 ήταν τα πρώτα βιολιά του συγκροτήματος του Ηλία Παπαθεοδώρου ενώ από την πλευρά της δικής μας ομάδας κανένας καλαθοσφαιριστής δε σημείωσε περισσότερους από 6 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο του Νικόλα Λουκά με το εθνόσημο στο στήθος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 41-31, 52-35, 66-43