Καθάρισε την ΑΕΛ και ετοιμάζεται να υπερασπιστεί τον τίτλο της η ΑΕΚ!

5

Η Πετρολίνα ΑΕΚ θα βρεθεί στο Final-4 για να υπερασπιστεί τον τίτλο της αφού το εμπόδιο της ΑΕΛ αποδείχθηκε μικρό με την περσινή Κυπελλούχο να επικρατεί με 85-78 με το τελικό σκορ πάντως να μην αντικατοπτρίζει στο ελάχιστο την εικόνα του αγώνα.

Image

Οι κιτρινοπράσινοι του Κουκούρη δείχνουν να ρολάρουν την καταλληλότερη στιγμή μέσα στη σεζόν και μοιάζουν με Λερναία Ύδρα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης αφού μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκαν μόλις με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 33-15.

Παρά τη μεγάλη διαφορά οι Λαρνακείς δεν χαλάρωσαν και έδειξαν αποφασισμένοι να δουλέψουν σε ψηλές στροφές σφραγίζοντας το εισιτήριο για το Final-4. Την πρόκριση της στο Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία νίκησε με 85-78 στη Λάρνακα την ΕΚΑ ΑΕΛ. Στα ημιτελικά η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούνας με 18 πόντους (6 τρίποντα, 2 ασσίστ).

Οι Λαρνακείς ξεκίνησαν από νωρίς δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ πήγε στο 33-15. Κατά το β’ δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ έφθασε μέχρι και τους 23 πόντους, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 56-38. Στην συνέχεια η ΑΕΛ ήταν ανεβασμένη και μέχρι το τέλος της γ’ περιόδου μείωσε σε 70-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν σημαντικά στο σκορ, παλεύοντας στο τέλος για την νίκη. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε με 85-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-15, 56-38, 70-56, 85-78