“Κεραυνός” στο φινάλε από ΑΠΟΕΛ!

0

This is basketball!!! Μετά από ένα ματς με “άγρια” ομορφιά, ο ΑΠΟΕΛ προκάλεσε “ψυχρολουσία” στον Κεραυνό, παίρνοντας το διπλό (77-79), χάρη σε καλάθι-μαχαιριά του Καλίστας Εζιούκβου στα 0.05” πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν αποφασισμένοι να κάνουν το “break” στο “Κ. Παπαέλληνας” και δε λογάριαζαν τίποτα. Ούτε καν πτοήθηκαν από το τρομερό τρίποντο του Νίκου Στυλιανού στα 2”, με το οποίο έφερε το ματς στα ίσια. Ο Γιώργος Βόβορας σχεδίασε το τελευταίο άουτ από την πλάγια γραμμή, ο Εζιούκβου πήρε τη μπάλα εκεί που έπρεπε και έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στους φιλοξενούμενους.

Ο Αφρικανός -με αμερικανικό διαβατήριο- πέραν από ήρωας του αγώνα ήταν και ο κορυφαίος των νικητών, κυριαρχώντας πλήρως κοντά στο καλάθι. Καταπληκτικοί ήταν επίσης οι Ανδρέας Σιζόπουλος και Τάιρελ Μπιγκς, που άφησαν το στίγμα τους στα κρίσιμα, ενώ ο Γρηγόρης Παντούρης έβγαλε αστείρευτη ενέργεια, παίζοντας με ψυχή.

Για το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη κορυφαίος ήταν ο Νίκος Στυλιανού. Οι Τζέικ Ο’ Μπράιεν και Κεν Μπάρκερ προσπάθησαν επίσης πολύ, όπως και οι Ρος και Ουόκερ.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται την Παρασκευή στο Λευκόθεο, όπου οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την ευκαιρία να δώσουν τέλος στη… σεμνή τελετή, κάνοντας το 3-1, ενώ ο Κεραυνός θα κάνει τα πάντα για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να παιχτεί η πρόκριση στον Στρόβολο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών ήταν μπροστά στο σκορ με 5-2. Στην συνέχεια ο Σιζόπουλος μείωσε με λέι απ σε 5-4, όμως ο Ομπράιεν με τρίποντο έφερε την διαφορά στους τέσσερις (8-4). Οι “γαλαζοκίτιρνοι” ανέβασαν στροφές και με τέσσερις πόντους του Εζιουκβού ισοφάρισαν σε 8-8, ενώ ο αγώνας παρέμεινε ισόπαλος μέχρι τα μισά της περιόδου (10-10). Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί στο σκορ με 15-12, με τον Ρος να μειώνει με δίποντο σε 15-14 στην συνέχεια. Ο Κεραυνός έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (17-17) στο 7:30 του αγώνα. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 21-21.

Πιο καλά πατούσε μέσα στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ, στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε προβάδισμα με 27-23 μέχρι το 11:30 του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το πέμπτο λεπτό της περιόδου (29-28). Στην συνέχεια ο Στυλιανού με τρίποντο και ο Ομπράιεν με δίποντο έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στον Κεραυνό με τέσσερις πόντους διαφορά (33-29). Ο Εζιουκβού πήρε από το χέρι την ομάδα του και με πέντε δικούς του πόντους έδωσε νέο προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 34-33, τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με το σκορ να φθάνει στο 40-39.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με τέσσερις πόντους από τον Εζιουκβού και δύο τρίποντα από τους Σιζόπουλο και Παντούρη πήρε προβάδισμα με 49-40. Ο Κεραυνός μείωσε στην συνέχεια, έπειτα από τρεις πόντους του Ομπράιεν, δύο του Ρος και ένα του Στυλιανού, με το σκορ να φθάνει στο 49-46. Οι διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μικρές στην συνέχεια, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 52-51 στο 26:30 του αγώνα. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν μπροστά στο σκορ με 59-57.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ, διατηρώντας πολύ μικρές τις διαφορές. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 64-63. Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν συναρπαστική, με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να παραμένει πολύ μικρή σε όλη την διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ για να φύγουν με την πολυπόθητη νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 77-74 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, όμως ο Στυλιανού ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ήταν εύστοχος σε τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 77-77. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε γρήγορα, έπειτα από τάιμ άουτ, με τον Σιζόπουλο να δίνει στον Εζιουκβού, που με λέι απ έκανε το 79-77 και έδωσε την νίκη στον ΑΠΟΕΛ!

MVP:

Θέλει και ερώτημα; Ο Καλίστας Εζιούκβου έκανε μακράν την καλύτερή του εμφάνιση επί κυπριακού εδάφους. Σημείωσε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 28 συνολικά, βάζοντας και το νικητήριο καλάθι.

KEY FACTOR:

Ίσως αδικούμε λίγο τον φοβερό και τρομερό σε ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι, Ταϊρέλ Μπιγκς, όμως ο Ανδρέας Σιζόπουλος ήταν… το κάτι άλλο. Σαν απλός στρατιώτης δε δίστασε πόλλές φορές να βάλει το κορμί του στη φωτιά, ενώ στην επίθεση ήταν “καυτός”, βάζοντας 4 τρίποντα, καθώς και τις εξαιρετικά κρίσιμες βολές στο τέλος. Να μην ξεχνάμε πως έκανε και την πάσα επαναφοράς στο νικητήριο καλάθι του Εζιουκβού.

ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ:

Ο Νίκος Στυλιανού ήταν εκπληκτικός. Έπαιξε σπουδαίες άμυνες και παράλληλα με τα τρίποντά του κράτησε όρθιο τον Κεραυνό. Ήταν μάλιστα ο άνθρωπος που ισοφάρισε με την τέταρτη “βόμβα” του, λίγο πριν ο Εζιούκβου “παγώσει” τον Στρόβολο!