Κρίμα και άδικο – Η Εθνική μας γύρισε από το -17 όμως ηττήθηκε στην παράταση από τους Ιρλανδούς

0

Η ομάδα μας γνώρισε πριν από λίγο την ήττα από την Ιρλανδία εκτός έδρας με σκορ 83-75, και παρέμεινε στον πυθμένα του γκρουπ όμως επιβεβαίωσε τα όσα αναφέραμε και προ τριημέρου μετά την ήττα από τους Αυστριακούς. Το χειροκρότημα, τον σεβασμό, την αυταπάρνηση, το πάθος και τον Ζέιτ Μουόσα, αυτά τα κέρδισε η Εθνική μας.

Image

Η αναμέτρηση θα μπορούσε να έχει εντελώς διαφορετική ροή και εξέλιξη εάν η ομάδα μας δεν δεχόταν ένα καταστροφικό σερί 20-0 από τα τέλη του ημιχρόνου (το 23-26, έγινε 43-26).

Ακόμα και έτσι όμως οι διεθνείς πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό ντεμαράζ και με επί μέρους σερί 28-5 προηγήθηκε με 48-54 και στη συνέχεια με 50-57 αφού για 6’ λεπτά έβαλε σε «lockdown» τους Ιρλανδούς και έβρισκε συνεχώς επιθετικές λύσεις από διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 3 συνεχόμενα τρίποντα από τους 2 της front-line για το 59-57 όμως τα παιδιά του Ματσεντίδη είχαν ξανά τις λύσεις για το 59-62.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν ξανά με 64-62 με την Εθνική μας να έχει την τελευταία επίθεση -με κάτι λιγότερο από 7’ δευτερόλεπτα- και τον εκπληκτικό Ζέιτ Μουόσα με πτήση και πολύ δύσκολο τελείωμα να στέλνει τον αγώνα στην παράταση. Εκεί οι Ιρλανδοί τα έβαλαν… ΟΛΑ αφού πέτυχαν τους 14 πρώτους πόντους έχοντας το απόλυτο εντός πεδιάς (3/3 τρίποντα, 2-2 δίποντα) και φυσιολογικά παρά τις συγκινητικές προσπάθειες των διεθνών μας φύγαμε με την ήττα από την Ιρλανδία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 38-26, 48-47, 64-64, 83-75 (παρ.)