Κυανόλευκη απόδραση από το Αυγόρου!

1

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση της ομάδας του Παραλιμνίου με 87-91. Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, εναλλαγές στο προβάδισμα, ψηλό σκορ και όμορφα στιγμιότυπα το παιχνίδι αποζημίωσε τους απανταχού φιλάθλους με την ομάδα του Τακιανού να χαμογελά στο τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους βυσσινί. Οι γηπεδούχοι έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία στην περιφέρεια και μεγάλο πλουραλισμό ειδικά έξω από τα 6.75 προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 33-23. Ο Φώτης Τακιανός εμφανώς ενοχλημένος από την ανύπαρκτη άμυνα και τη μηδενική πίεση πάνω στη μπάλα προσπάθησε να αφυπνήσει τους καλαθοσφαιριστές του και τα κατάφερε.

Με τον Ηλιάδη να βρίσκει ρυθμό και τον Χάρπερ να δείχνει από νωρίς πως είναι σε μεγάλο βράδυ ροκάνισε τη διαφορά, αφού οι γηπεδούχοι χωρίς plan B έψαχναν σκορ μόνο από την περιφέρεια. Οι κυανόλευκοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι με το παιχνίδι να θυμίζει περισσότερο all star game αφού οι άμυνες ήταν υποτυπώδεις και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 53-57.

Το δεύτερο ημίχρονο το τέμπο έπεσε αφού οι ομάδες ήταν αρκετά νευρικές με τους γηπεδούχους να περιορίζουν τη δημιουργία του Ηλιάδη αλλά να μη μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στην απόλυτη ισοπαλία.

Οι βυσσινοί ξεκίνησαν με σερί 6-0 με τους παίκτες του Τακιανού να απαντούν. Το παιχνίδι ήταν χιτσκοκικό με το σκορ να φτάνει στο 79-79.

Ο Ηλιάδης και Νέυλορ έδωσαν αέρα 4 πόντων ενώ οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (87-88). Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες βολές και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη.

Κορυφαίοι των θριαμβευτών οι Χάρπερ (27 πόντους) και ο Ηλιάδης (20 πόντους) ενώ στράφι πήγε η μεγάλη εμφάνιση του Μπαλογκάν (28 πόντους) και του Ρέι Πίγκραμ (17 πόντους).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-23, 53-57, 68-68, 87-91