Κύπρος Κ18: Ήττα που πρέπει να προσπεράσουμε γρήγορα

0

Στο δεύτερο παιχνίδι της Εθνικής Κύπρου Κ18 για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε βαριά ήττα από την Ουγγαρία με 88-41.

Σε ένα παιχνίδι που τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για την εθνική μας, ενώ αντίθετα οι Ούγγροι βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα, η ήττα ήταν αναπόφευκτη. Δυστυχώς για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι νεαροί μας υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ενώ αυτή τη φορά είχαν απέναντί τους πιο ψηλά κορμιά με αποτέλεσμα να χάσουν πανηγυρικά και τη μάχη των ριμπάουντ (18-40)!

Οι παίχτες μας πρέπει να κρατήσουν μόνο όσα θετικά υπήρξαν από την αναμέτρηση και να πάνε στο επόμενο παιχνίδι με περισσότερη πίστη και πιο καθαρό μυαλό. Πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου οι διεθνής μας ήταν κοντά στο σκορ (ήταν 14-11 1,5 λεπτό πριν το τέλος, όμως οι Ούγγροι έκαναν ένα 7-0 σερί και άνοιξαν τη διαφορά στους 10), η Κύπρος δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει σε κανένα άλλο σημείο του αγώνα. Τα πολλά λάθη, η αποτυχία κάτω από τη ρακέτα και η μεγάλη αστοχία ήταν τα συστατικά της βαριάς ήττας.